Formy prowadzenia drzewek owocowych
Szpalerowy sposób prowadzenia drzewek owocowych ma bardzo wiele zalet, o których pisałam już na łamach artykułu pt. Owocowe łuki i wachlarze. Metoda ta, wypróbowana i zachwalana przez Anglików, z pewnością może się sprawdzić również i u nas. Wystarczy tylko poznać kilka tajników przycinania i przygotować odpowiednie miejsce dla prowadzenia drzewek: mogą to być metalowe druty pociągnięte wzdłuż ścian domu czy ogrodzenia lub całkiem wolnostojące konstrukcje.
Dobór podkładek:
Podobnie jak w przypadku doboru odmian, również podkładki, na których zaszczepione są drzewka owocowe powinny być starannie dobrane i dostosowane do naszych potrzeb. Najlepszym materiałem na szpalery owocowe w ogrodach z żyzną glebą oraz w pojemnikach są drzewka szczepione na karłowych podkładkach M9 i P22. Na gleby słabsze jednak polecane są podkładki pół-karłowe 'M 26′, 'P 60′, 'P 14′ czy 'M 7′.
Formy prowadzenia drzewek owocowych:
Podobnie jak przy nasadzenieach parkowych, u drzewek owocowych szpaler to też jednorzędowe nasadzenie roślin, których korony poddawane są odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Zabiegi te (głównie cięcie i regularne przywiązywanie do płaszczyzny pionowej) zależą od rodzaju prowadzenia danego drzewka. Najczęściej spotykane to:
Espalier wysoki lub niski to jedna z najstarszych form prowadzenia drzewek owocowych. Sposób ten polega głównie na wyprowadzeniu drzewka z przewodnikiem rosnącym pionowo do góry oraz pędami bocznymi odginanymi co 40cm i przywiązywanymi w pozycji horyzontalnej do drutu. Drzewko prowadzone jest w jednej płaszczyźnie, a więc wszystkie pędy boczne wyrastające z pnia w innym kierunku są odcinane. Espaliery stosuje się często na niskich lub wysokich płotkach lub na ścianach budynków, które tym samym stanowią ochronę dla drzew. Polecane gatunki to jabłoń i grusza.
Kordon czy sznur to świetny sposób na zmieszczenie w ogrodzie jak największej ilości odmian. Przy niskim płotku biegnącym wzdłuż ogrodowej ścieżki, ścianie lub ogrodzeniu rośliny sadzi się co 75cm, a ich gałęzie nachyla pod kątem 45stopni – w przypadku kordonów podwójnych sadzi się je co 1,5m przynajmniej. Przy formowaniu młodych drzewek dla wzmocnienia nowych pędów możemy podwiązać wzdłuż nich bambusowe pałeczki. Podobnie jak przy espalierach, drzewko prowadzone jest w jednej płaszczyźnie, a więc wszystkie pędy boczne wyrastające z pnia w innym kierunku są odcinane. Polecane gatunki to jabłoń i grusza.
Wachlarze czy palmety tradycyjnie prowadzone są tak, aby po środku drzewa być główny przewodnik, a po obu jego stronach równa ilość rozłożonych na płaszczyźnie ściany lub płotu pędów bocznych. Aby nie był zbyt wysoki, przed osiągnięciem górnej części ściany lub płotu przewodnik jest obcinany i zastępuje go najbliższy pęd boczny, który dalej prowadzony jest pionowo. Istnieje również nowoczesny sposób prowadzenia palmety widoczny na zdjęciu w galerii z lewej strony. Polecane gatunki to jabłoń, śliwa, czereśnia i grusza.