Wiosna w ogrodzie u angielskiego artystokraty
XVIII wieczna posiadłość Cottesbrooke Hall to gniazdo rodzinne starej artystokratycznej rodziny o nazwisku Macdonald-Buchanan. Położony wśród łagodnych pagórków hrabstwa Northamptonshire, Cottesbrooke Hall otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym oraz ogrodami. Ogromną zieloną połać parku przecinają liczne ścieżki, alejki oraz osie widokowe , a w dali widoczne są malownicze stawy i wiekowe singieltony. Soczysta darń regularnie nawożona jest i przycinana przez pasące się tu owce, które stanowią jeden z najbardziej tradycyjnych elementów tego parku. Zwierzęta także zajmują się tu równym podcinaniem drzew parkowych od dołu. Wiosną panuje tu spokój, cisza i tylko czasami z oddali słychać nawoływanie młodych jagniątek.
Ogrodów otulających ze wszystkich stron pałac strzeże przed owcami oraz intruzami niewidzialne ‘aha’, czyli skarpowe podcięcie terenu całkowicie nie widoczne dla mieszkańców z rezydencji. A jest czego strzec, gdyż Cottesbrooke Gardens to prawdziwy skarbiec roślin. W kwietniu ogród dopiero budzi się do życia i rozkwita pierwszymi kwiatami cebulowymi: przebiśniegami, narcyzami i szachownicami, którymi często podsadza się tu drzewa. Ale widać już jak wiele różnych stylów i nastrojów miesza się tu ze sobą. Obok formalnych ogrodów dziedzińcowych i różanek otoczonych wysokim żywopłotem z bukszpanów biegną całkowicie naturalne rabaty bylinowe i rozpościerają się trawniki ukwiecone maleńkimi prymulkami. Wymieszanie formalnego z naturalnym bardzo pasuje do tego wiekowego miejsca.
Tradycją rodziny Macdonald-Buchanan jest współpraca z najlepszymi projektantami ogrodów. Na przestrzeni 200 lat ogrody w Cottesbrooke tworzyli Robert Weir Schultz, Sir Geoffrey Jellicoe oraz Dame Sylvia Crowe. Obecnie nad projektami pracują znani wszystkim z licznych publikacji oraz Chelsea Flower Show: James Alexander Sinclair i Arne Maynard. Szczególnie ciekawy jest niewielki dziedziniec położony pomiędzy murami pałacu – na kwaterach pozostawiono tu tylko widoczne na zdjęciu poniżej stożki z przystrzyżonych cisów i kilka bukszpanowych kul – reszta gruntu obsadzona jest swobodną, a nawet można powiedzieć łąkową roślinnością. Miejsce to latem wygląda niesamowicie, w kwietniu widać dopiero startujące rośliny cebulowe i starannie przygotowaną pod wysiewy glebę. Zdobiąca kwatery roślinność naturalna to głównie kwiaty i trawy jednoroczne takie jak maczki, drakiew i kosmosy.
Pozostałe części ogrodu to Ogród Ziołowy, Aleja Rzeźb, Rabaty pod Lipami, Ogród Wodny, Ogród Filozofa, Ogród Tajemnic, Dziki Ogród, Ogród Holenderski, Dziedziniec Sosnowy i wreszcie Ozdobne Tarasy rozpościerające się przed głównną fasadą pałacu. Znajduje się tu także ogromna liczba malowniczych ławeczek, eleganckich rzeźb oraz starannie pielęgnowanych topiar i szpalerów drzew. Wszystkie elementy tych licznych części ogrodu wspaniale komponują się ze sobą, tworząc tym samym atmosferę spkokoju i ukojenia. Ostre stożki cisów oraz surowe twarze greckich bogów łagodnieją wśród delikatnie powiewających na wietrze traw ozdobnych, białych kwiatków aminków oraz naparstnic. Wiosna jest tu nieśmiała, lecz za parę miesięcy Cottesbrooke Hall and Gardens zamieni się w ogród pełen życia i koloru.
Więcej zdjęć z Cottesbrooke Hall and Gardens w naszej GALERII DNIA.