Owoce róży pomarszczonej dla zdrowia i urody
Poszukując zdrowych, bogatych w witaminy i inne składniki odżywcze produktów do naszej kuchni nie zapominajmy o dzikiej róży, a w szczególności zwróćmy uwagę na różę pomarszczoną (Rosa rugosa). Owoce dzikiej róży to niedoceniane źródło witaminy C, której zawartość może być nawet 20-krotnie wyższa niż w cytrynie. Takie proporcje dotyczą świeżych owoców, jednak nawet w przetworach, jeśli uwzględnimy straty powstające w wyniku obróbki, to i tak pod tym względem róża wygrywa z większością popularnych owoców. A że witamina C wpływa na wiele życiowych procesów człowieka i jest kluczowa do zachowania zdrowia i urody – pomyślmy z sympatią o róży pomarszczonej.
Krzewy róży pomarszczonej osiągają od 1 do 2 m wysokości, są odporne i niewybredne co do gleby, o ile nie jest zbyt wilgotna. Udają się nawet na piaskach np. spotykamy je na wydmach nadmorskich, czy na ubogich glebach miejskich trawników. Nie przemarzają i nie reagują na zanieczyszczenie środowiska. Są to świetne rośliny zadarniające, na skarpy i suche nieużytki. Warunkiem dobrego rozwoju tej rośliny jest jednak pełne nasłonecznienie.
Róża pomarszczona sprowadzona została do Europy w końcówce XVIII w ze wschodniej Azji i wymknęła się ogrodnikom spod kontroli. Dlatego dzisiaj spotykamy ją również na stanowiskach dzikich, gdzie, dzięki swojej żywotności, skutecznie konkuruje z lokalnymi roślinami.
Jak pozyskać owoce róży pomarszczonej
Owoce róży pomarszczonej możemy zbierać z krzewów rosnących dziko, o ile nie znajdują się na terenach zagrożonych zanieczyszczeniem gleby i powietrza – a więc omijamy krzewy występujące przy drogach i wokół zakładów przemysłowych. Róże możemy również uprawiać sami, albo korzystać z owoców dostarczanych przez specjalistyczne plantacje.
W jakiej postaci możemy spożywać owoce róży pomarszczonej
Sporządzamy z nich soki, dżemy i konfitury, tak jak z innych miękkich owoców. Na przetwory wybieramy owoce dojrzałe i w pełni wybarwione. Po umyciu usuwamy nasiona i poddajemy dalszej obróbce z dodatkiem cukru. Do spożycia wykorzystujemy także płatki róży, z których możemy przygotować pyszne konfitury.
Uprawa róży pomarszczonej
Ten gatunek róży jest bardzo łatwy w uprawie, o ile dobierzemy odpowiednie stanowisko, o pełnym nasłonecznieniu i najlepiej lekko kwaśnej, niezbyt wilgotnej glebie. Krzewy są długowieczne i odporne, nie wymagają ochrony przed szkodnikami i chorobami.
Problemy z różą pomarszczoną mogą pojawić się przede wszystkim wtedy, gdy zechcemy usunąć ją z konkretnego stanowiska. Zniszczenie mechaniczne pędów nie niszczy rośliny, która ze zdwojoną siłą odrasta z korzeni i kłączy. Również herbicydy nie są zbyt skuteczne w jej usuwaniu. Dobrą, ale pracochłonną metodą usuwania róży jest przekopanie zajmowanego przez krzew stanowiska i dokładne wybranie korzeni i kłączy.