Pokrzywki brazylijskie dla koneserów egzotycznych bylin

0

Koleus Blumego, który popularnie nazywamy pokrzywką brazylijską lub koleusem to roślina najczęściej uprawiana w doniczkach w mieszkaniach, ogrodach zimowych oraz na tarasach i balkonach. Z rzadka widzi się ją na rabatach, chociaż ze względu na swoje jaskrawo wybarwione i wielobarwne liście może być prawdziwą ozdobą letniej rabaty sezonowej. Dobrze pielęgnowana pokrzywka może być piękną częścią kolekcji roślin i prawdziwą dumą właściciela.

 

Pokrzywka brazylijska w kompozycji z begonią. Fot. K Bellingham

 

Pochodzi z Azji i Malezji, a więc aby zdrowo i obficie rosła należy zapewnić pokrzywce dużo światła, wilgotne podłoże oraz umiarkowaną temperaturę pomiędzy 18oC zimą, a 25oC latem. Gdy latem wystawiana jest na zewnątrz, to jesienią (przed nadejściem pierwszych przymrozków) koniecznie należy wstawić ją do mieszkania lub ogrzewanej szklarni czy ogrodu zimowego. Zabezpieczenie roślin na zewnątrz agrowłókniną czy słomą niestety nie wystarczy.

Koleus jest byliną, która jednak po kilku latach traci swój ładny wygląd i przestaje być gwiazdą kolekcji. W związku z tym warto jest zapoznać się z techniką rozmnażania tych roślin – jest to bardzo proste i może przynieść ogromną satysfakcję.

 

Pokrzywka brazylijska w odmianach. Fot. K Bellingham

 

Jak robić sadzonki z pokrzywki brazylijskiej?

Jeżeli chcielibyście rozmnożyć swoje ulubione odmiany pokrzywki, to wiosną, wczesnym latem i jesienią jest na to bardzo dobry czas – pobrane sadzonki mają ogromną szansę na przyjęcie się i ozdobienie Waszych donic oraz koszów kwiatowych. Jeśli zobaczycie u sąsiadki lub  w centrum ogrodniczym szczególnie ładną odmianę … możecie śmiało mnożyć.

 

1. Sadzonki będą tak zdrowe jak ich roślina matka, a więc zawsze pobierajcie je z ładnych egzemplarzy – bez widocznych oznak choroby czy obecności insektów.

2. Sadzonki pobieramy z mocniejszych (ale nie zdrewniałych) młodych pędów za pomocą ostrego nożyka lub skalpela (wysterylizowanego). Odcinamy pędy jakieś 8-12cm poniżej stożka wzrostu, pod węzłem i usuwamy kwiaty (jeśli są).

3. Z każdej sadzonki usuwamy delikatnie wszystkie listki boczne znajdujące się od jej połowy w dół. W podstawie sadzonki robimy 3 lub 4 pionowe nacięcia o długości około 1,5cm i kilka cm głębokie – takie delikatne nacięcia pomogą w zawiązaniu się korzeni.

4. Dolne końce sadzonek umieszczamy w niewielkiej ilości ukorzeniacza – pamiętajmy, iż zbyt duża jego ilość może spowodować gnicie rośliny.

5. Umieszczamy sadzonki w czystych (!) doniczkach wypełnionych odpowiednim podłożem – musi być wysterylizowane i lekkie, najlepiej w tym celu kupić mieszankę dla siewu i pikowania, a następnie dodać do niej perlitu, gruboziarnistego piasku lub grytu.

6. Sadzonki powinny być umieszczone w podłożu na głębokość około 5cm i w odstępach co 8cm od siebie. W mniejszych doniczkach umieszczamy po jednej sadzonce. Doniczki ustawiamy w dobrze naświetlonym miejscu, ale nigdy nie w mocnym słońcu. Kontrolujemy regularnie wilgotność podłoża i podlewamy ‘od dołu’.

7. Po około 5 tygodniach z każdej sadzonki powinna zrobić się ładnie ukorzeniona, mała roślinka. Jeśli sadzone były po kilka to teraz jest czas, aby każda została przesadzona do oddzielnego pojemnika.

8. Gdy rośliny wytworzą korzenie oraz pokażą się pierwsze nowe przyrosty, to doniczki można przestawić w bardziej nasłonecznione miejsce. Raz w miesiącu można je dokarmiać nawozem bogatym w fosfor, który odpowiada za mocny rozwój bryły korzeniowej – staramy się nie podawać im azotu, gdyż dzięki niemu rośliny zrobią się wybujałe i będą miały nadmierne przyrosty zielonej masy.

9. Rośliny można ‘uszczypywać’ w celu zagęszczenia pędów i listków. Do ogrodu wystawiamy dopiero na początku czerwca.

 

Kolorowe pokrzywki brazylijskie w szkalrni. Fot. K Bellingham

 

W powyższy sposób możecie również rozmnożyć fuksje, niecierpki, większość pelargonii (bluszczolitne, ogrodowe i botaniczne), pozostałe Plectranthus’y i wiele innych bylin zimujących w pomieszczeniach.

You might also like More from author

Leave A Reply