Cantedeskia, czyli trochę egzotyki w ogrodzie

2

Cantedeskie (Zantedeschia) lub kalle to rośliny afrykańskie, rosnące na terenach okresowo zalewanych lub bagiennych w Afryce Południowej i w delcie rzeki Kongo. Dzięki grubym, mięsistym kłączom lub bulwom są w stanie przetrwać nawet dłuższe okresy suszy i odrodzić się wraz z nowymi opadami deszczu.

Sklep Na Ogrodowej

 

Na rabacie. Fot. ibulb

 

Cantedeskie uprawiane są ze względu na oryginalne kwiaty o intensywnych barwach. Ciekawe, kolorowe odmiany to przede wszystkim krzyżówki cantedeskii Elliota (Zantedescia elliottiana – kwiaty żółte) i Rehmanna (Zantedeschia rehmannii – kwiaty jasnoróżowe), uzyskane dzięki pracom hodowlanym prowadzonym głównie w USA, RPA i na Nowej Zelandii. W sprzedaży spotykamy także dorodne, śnieżnobiałe kwiaty cantedeskii etiopskiej (Zantedeschia etiopica), które zadziwiają czystością barwy.

 

W pojemniku. Fot. ibulb

 

Cantedeskie kolorowe najlepiej rosną na podłożu próchnicznym, przepuszczalnym, o lekko kwaśnym odczynie. Dla cantedeskii etiopskich lepsza będzie gleba obojętna lub lekko zasadowa. Wszystkie odmiany sadzimy na głębokości około 10 cm, ponieważ korzenie wyrastają z wierzchołka bulwy i zbyt cienka warstwa gleby po prostu ogranicza ich rozwój. Już od początku uprawy wymagają wilgotnej gleby. Gdy zaczynają wykształcać pąki potrzebują dobrze nasłonecznionych stanowisk – dzięki temu kwiaty ładnie się wybarwiają. W warunkach domowych bulwy cantedeskii wysadzamy w marcu i kwietniu do doniczek, początkowo w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (15-16) o C. Gdy pojawią się pędy, rośliny ustawiamy w widnym miejscu w temperaturze pokojowej. Na taras lub do ogrodu przenosimy w połowie maja. Początkowo cantedeskie, tak jak inne rośliny wystawiane na zewnątrz, należy chronić przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. W korzystnych warunkach uprawy kwiaty pojawiają się po około 8-10 tygodniach od wysadzenia bulw. Całe rośliny wyglądają bardzo dekoracyjnie w pojemnikach, można je też wysadzić na rabaty (delikatnie, z bryłą ziemi). Cantedeskie to także wspaniałe kwiaty cięte – świeżość zachowują nawet przez 3 tygodnie.

 

Kwiaty cięte. Fot. ibulb

 

Po kwitnieniu rośliny powinny być uprawiane jeszcze przez kilka tygodni, aby bulwy zdążyły odbudować zapasy na następny okres wegetacji. Wtedy ograniczamy podlewanie, aż do zasuszenia roślin. Bulwy możemy pozostawić w donicy po obcięciu liści lub wykopać, oczyścić i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do następnego sadzenia. Minimalny okres spoczynku bulw, pozwalający na ponowne uzyskanie kwitnących roślin to 4-6 tygodni.

You might also like More from author

2 Comments

  1. wandi42 says

    Jak uprawiac cantedeskie. Mam pare cebulek. Sadzę je corocznie. Wyrastają liscie, ale nie kwitną

  2. JolaP says

    Przyczyny braku kwitnienia mogą być różne, ale najczęściej powodem jest zbyt mała bulwa albo niewystarczająca ilość substancji odżywczych w czasie wzrostu (kwiaty sadzone w donicach potrzebują dokarmiania nawozami organicznymi lub mineralnymi). Należy również pamiętać, że jeśli chcemy kwitnące w danym roku rośliny uprawiać w kolejnych sezonach, to nie można zasuszać ich bezpośrednio po kwitnieniu. Okres wegetacji po kwitnieniu jest niezbędny do wzmocnienia bulwy i zapewnienia kwiatów w przyszłym sezonie.

Leave A Reply