Znaczenie pszczół dla człowieka

0

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Przyjaciół S.O.S. i w ramach projektu o nazwie Pasieka Edukacyjna w ostatni piątek w Wawerskim Centrum Kultury (Warszawa) spotkaliśmy się, aby rozmawiać o pszczołach. Od praktykujących pszczelarzy, zafascynowanych życiem tych owadów i walczących o ich jak najlepszą kondycję w dzisiejszym świecie dowiedzieliśmy się wiele o życiu i zwyczajach pszczół i ich znaczeniu dla całego eko-systemu. Maleńkie pszczoły (ważą z reguły około 1 gram), żyją zaledwie kilka lub kilkanaście tygodni w sezonie letnim, jednak ich życie wypełnione jest bardzo ważną i niezwykle pożyteczną dla człowieka pracą. I warto wiedzieć, że to nie ilość miodu, jaki wyprodukują, czyni je tak istotnymi, lecz zdolność do zapylania ogromnej liczby roślin, które dzięki temu mogą wykształcać owoce i nasiona. Niestety, stosowane obecnie w rolnictwie chemiczne środki ochrony roślin często zabójcze są nie tylko dla polnych szkodników, ale również dla pszczół, których populacja spada. Choć problem z pewnością ma ogromna skalę i wymaga rozwiązań kompleksowych, to pojedynczy człowiek, właściciel ogródka również może przyczynić się do poprawy kondycji pszczół w naszym otoczeniu. Po pierwsze poprzez  sianie i sadzenie roślin nektarodajnych (skorzystają na tym także inne pożyteczne owady) oraz poprzez unikanie środków owadobójczych.

Ramka z węzą

Na spotkaniu, oprócz poważnych rozmów o pszczołach, było trochę zabawy i smakowitych przyjemności. Pszczelarze zaprezentowali swoje narzędzia pracy i stroje, które można było przymierzyć i choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy właściciel pasieki – z czego chętnie korzystały dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miodowe cukierki, ale przede wszystkim miód zbierany z warszawskich uli, który przedstawiciele Stowarzyszenia przynieśli do degustacji.

A na koniec każdy chętny mógł sam wykonać świecę z węzy, czyli pszczelego wosku, która nie tylko pięknie pachnie, ale również ma prozdrowotne właściwości.

Zanim się rozstaliśmy, usłyszeliśmy jeszcze słowa zachęty do stworzenia na terenie Wawra choćby niewielkiej pasieki, składającej się nawet z dwóch uli, która posłużyłaby do edukacji i podnoszenia świadomości znaczenia pszczół w naszym otoczeniu. Przedstawiciele Stowarzyszenia zaoferowali fachową pomoc, ale czy znajdzie się ktoś w Wawrze, kto podejmie wyzwanie?

Więcej: EKO-ROZSADNIK.blogspot.com 

You might also like More from author

Leave A Reply