Zalety i wady domu energooszczędnego

0

Rosnąca świadomość ludzi na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego oraz rosnące ceny energii znacząco wpływają na popularyzację wśród społeczeństwa domów energooszczędnych. Głównym założeniem budownictwa energooszczędnego jest minimalizacja ilości zużywanej energii cieplnej na ogrzanie domu. Jakie warunki musi spełniać budynek, aby określić go mianem energooszczędnego?

Dom energooszczędny – najważniejsze informacje

Głównym parametrem służącym do klasyfikacji budynku ze względu na jego energooszczędność jest współczynnik EUco. Parametr ten określa zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę użytkową oraz energię potrzebną do ogrzania całego budynku. Dom energooszczędny, sklasyfikowany według przepisów europejskiej normy ISO, nie powinien przekraczać 70 kWh/m2 zapotrzebowania na energię cieplną rocznie. Warto wiedzieć, że klasyfikacja obejmuje również inne rodzaje budynków:- dom niskoenergetyczny EUco ≤ 30 kWh/m2 przez rok- dom pasywny EUco ≤ 15 kWh/m2 przez rok- dom zeroenergetyczny EUco ≤ 0 kWh/m2 przez rok. Co ciekawe, obecnie budowane są już domy, które wykazują dodatni bilans energetyczny, co oznacza, że przynoszą one nadwyżki energii.

Co wpływa na energooszczędność domu?

Ważnym kryterium energooszczędności budynku jest jego architektura. Z punktu widzenia kosztów eksploatacji oraz kosztów budowy najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dom parterowy z użytkowym poddaszem. Dodatkowo, połać dachowa powinna mieć jak najmniejszy kąt nachylenia. Dom powinien zostać zaprojektowany na planie kwadratu lub prostokąta, ponieważ z budynków o takim kształcie ciepło uchodzi najwolniej. Takie projekty domów można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl. Właściwe rozmieszczenie i dobre parametry cieplne okien i drzwi to kolejny warunek energooszczędności domu. Co więcej, przeszklone przegrody powinny zostać usytuowane od strony południowej, aby promienie słoneczne naturalnie ocieplały przestrzeń wewnątrz pomieszczeń.

Ile kosztuje dom energooszczędny?

Koszt budowy domu energooszczędnego, choć nie jest tak wysoki jak koszt budynku pasywnego, to wciąż znacząco przekracza kwotę, którą wydać trzeba na tradycyjną budowę. Różnice w finalnym rachunku mogą sięgać od około 10% do nawet 50% przy analogicznym poziomie wykończenia. Tak duża rozbieżność kosztów wynika z konieczności zastosowania do budowy specjalistycznych materiałów budowlanych, charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Na koszt ma również wpływ zatrudnienie firmy budowlanej, zajmującej się profesjonalną budową domów energooszczędnych oraz zakup urządzeń pozwalających na odzyskiwanie ciepła lub produkcję zielonej energii elektrycznej. Szacuje się, że minimalny koszt budowy domu metodą tradycyjną to około 2000 zł za m2 powierzchni użytkowej. Budowa 1 m2 domu energooszczędnego to koszt około 2500 zł, choć nierzadko przekracza on nawet 3500 zł/m2.

Zalety domów energooszczędnych

Zalet budowy domów energooszczędnych jest wiele, lecz warto zacząć od najważniejszej. Budynki energooszczędne generują około 3-5 razy mniej strat energii niż budynki w systemie tradycyjnym. Koszt eksploatacji budynku energooszczędnego znacząco maleje, co bezpośrednio wpływa na większe oszczędności. Co więcej, komfort zamieszkiwania domu energooszczędnego jest dużo wyższy. Wynika to ze sprawnie działającej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która stale wymienia powietrza, nie dopuszczając do powstania wilgoci. Dobra izolacja cieplna budynku wpływa na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. Oprócz roli izolacji termicznej, pełni ona również funkcję izolacji akustycznej.

Wady domów energooszczędnych

Istotną wadą domów energooszczędnych jest ich cena, co skutecznie odstrasza niejednego inwestora. Warto jednak pamiętać, że zainwestowane środki zwrócą się w postaci mniejszych rachunków za energię. Dla niektórych wadą może się również okazać ograniczony kształt budynku, który zwykle jest budowany w formie zwartej, prostej bryły. Wady te jednak nie powinny przysłonić licznych zalet, jakie bezsprzecznie posiada dom energooszczędny.

You might also like More from author

Leave A Reply