Uprawiamy porzeczki w każdym ogrodzie

0

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia ogrodniczego, a w ogrodzie chcemy jak najszybciej zbierać owoce, to posadźmy porzeczki. Są proste w uprawie i owocują niezawodnie i obficie, już nawet w drugim roku po posadzeniu. Owoce porzeczek wzbogacają nasze menu w liczne witaminy i mikroelementy, co przemawia za uprawą tych krzewów dosłownie w każdym ogrodzie. Tym bardziej, że jakimś dziwnym trafem ceny porzeczek w handlu są bardzo wysokie, choć porzeczka, mimo swoich zalet, nie wydaje się owocem luksusowym.

Kwitnące porzeczki, czarna i czerwona.

Kwiaty porzeczki czarnej   Kwiaty porzeczki czerwonej

Gleba i stanowisko dla porzeczek
Porzeczki najlepiej rosną na glebie żyznej i wilgotnej o odczynie zbliżonym do obojętnego, na stanowisku słonecznym. Stosunkowo bardziej wymagające co do jakości gleby są porzeczki czarne. Czerwone i białe natomiast zupełnie nieźle radzą sobie na stanowiskach suchszych, zaakceptują także półcień, jednak może to się odbić na obfitości owocowania.

Jak sadzić porzeczki
Porzeczki bez problemu przyjmują się sadzone z gołym korzeniem, dlatego w młode krzewy najlepiej zaopatrzyć się w szkółce późną jesienią lub wczesną wiosną. Sadzonki powinny być dobrze ukorzenione, z dużą ilością drobnych korzonków, które gwarantują prawidłowe pobieranie wody z gleby. Wiązka korzeniowa nie może być przesuszone, ponieważ taka roślina już nie będzie w stanie się zregenerować. 
Krzewy sadzimy w odległości około 1,5 m – bujnie rosnące porzeczki szybko opanują tę przestrzeń. Przed sadzeniem stanowiska warto obficie wzbogacić kompostem lub przekompostowanym obornikiem – nawozy zapewnią roślinom dobry start, bujny wzrost i obfite plonowanie. Bezpośrednio po sadzeniu krzewy podlewamy. Jesienią lub na przedwiośniu przycinamy także wszystkie pędy młodej porzeczki do wysokości kilkunastu centymetrów – zabieg ten wpływa na rozkrzewienie rośliny. Otoczenie krzewów warto również wyściółkować materiałem organicznym (np. kompost, słoma, obornik) lub włókniną – w przyszłości oszczędzi nam to pracy polegającej na odchwaszczaniu i zmniejszy częstotliwość podlewania w okresach suszy.

Sadzenie porzeczek Sadzenie porzeczek

Sadzenie porzeczek Sadzenie porzeczek

Pielęgnacja porzeczek
W pierwszym roku po posadzeniu najistotniejszy zabieg pielęgnacyjny stanowi podlewanie młodych roślin w przypadku niedoboru wody z opadów . W kolejnych latach warto na wiosnę uzupełniać ściółkę, szczególnie z wartościowych nawozów organicznych, które podnoszą zdolność roślin do owocowania. Jeśli na roślinie pojawią się gałęzie zaatakowane przez choroby, czyli zasychające lub pokryte grzybowym nalotem, to należy je bezwzględnie wyciąć natychmiast po zaobserwowaniu i najlepiej spalić lub wyrzucić z ogrodu. 

Przycinanie porzeczek
Cięcie porzeczek prześwietlające i odmładzające prowadzimy wczesną wiosną od czwartego roku po posadzeniu, usuwając pędy pokładające się lub nadmiernie zagęszczające światło korony. Ponieważ pędy czteroletnie i starsze z reguły słabiej owocują, usuwamy je sukcesywnie w kolejnych sezonach, przycinając u nasady krzewu. Starsze porzeczki możemy również odmłodzić całkowicie, wycinając wszystkie pędy. Wtedy przez pierwsze dwa lata nie będziemy mieć owoców, ale zregenerowany krzew w kolejnych sezonach z pewnością powetuje nam te straty.

 

Porzeczki po odmłodzeniu pędów

Odmładzające się porzeczki po całkowitym wycięciu starych pędów

You might also like More from author

Leave A Reply