Tulipany pełne wdzięku

0

Patrząc z daleka na niektóre odmiany tulipanów pełnych z łatwością można poddać się  iluzji, że widzimy wspaniale rozwinięte kwiaty piwonii. Może trochę za wcześnie na prawdziwe piwonie, a kolory nie zawsze typowe dla tych pięknych bylin, ale wrażenia podobne. Kształt kwiatów składających się z dużej liczby zaokrąglonych, starannie ułożonych płatków łudząco przypomina ich bogate kwiatostany.

Sklep Na Ogrodowej

Odmiany tulipanów pełnych bardzo oddaliły się od pierwowzoru swoich botanicznych przodków, wykształcających 6 płatków. Trwające kilka wieków prace, zarówno zapalonych hobbystów w ich niewielkich ogródkach, jak i profesjonalnych, głównie holenderskich firm hodowlanych doprowadziły do powstania tej ciekawej grupy odmian, które zdobywają coraz większe rzesze zwolenników.

 Tulipan Abba. Fot. ibulb

 

Obecnie tulipany pełne botanicy dzielą na dwie grupy, mając na uwadze termin kwitnienia. Tulipany pełne wczesne zakwitają już w drugiej połowie kwietnia. Osiągają wysokość od 30 do 40 cm, a ich kwiaty wykształcają wiele nieuporządkowanych, zwykle zaostrzonych płatków, które szeroko rozkładają się w promieniach słonecznych. Przodkiem większości odmian z tej grupy jest wyhodowany w XIX w. biało-różowy tulipan o nazwie Murillo. Pochodzące od niego odmiany (np. Schoonoord, Peach Blossom, Willemsoord czy Oranje Nassau) zachowały podobny pokrój i wysokość, dzięki czemu dobrze wyglądają w wielokolorowych mieszankach. Inne bardzo popularne odmiany z tej grupy to Abba (czerwony) i Monte Carlo (żółty) – obydwie mają tendencję do wykształcania więcej niż jednego kwiatu na pędzie. Godna polecenia jest również Monsella, posiadająca słonecznie żółte płatki pokryte czerwonymi wzorami. Tulipany pełne wczesne są doskonałe do tworzenia jednorodnych plam kolorystycznych, co często wykorzystywane jest przez projektantów zieleni miejskiej.

 Tulipan Montreux. Fot. ibulb

 

Tulipany pełne późne rozpoczynają kwitnienie pod koniec kwietnia, a niektóre odmiany można zobaczyć w ogrodzie jeszcze w drugiej połowie maja. Są nieco wyższe, niż odmiany z poprzedniej grupy – osiągają od 45 do 60 cm wysokości. Wykształcają kwiaty bardzo podobne do piwonii, dlatego czasami zwane są tulipanami peoniowymi. Występują w zróżnicowanej kolorystyce. Ciekawe odmiany jednobarwne o zdecydowanych kolorach to np. biała Mount Tacoma, fioletowa Lilac Perfection, pomarańczowa Orange Princess, czerwona Red Princess, bordowa Uncle Tom, czy  bardzo efektowna czarna Black Hero. Zwolenników delikatnych, pastelowych kwiatów powinna zainteresować białoróżowa Angelique i kemoworóżowożółta Creme Upstar. A odmiany wielokolorowe? Tu również jest w czym wybierać: biało-czerwona Carnival de Nice, żółto-czerwona Golden Nizza, czy różowo-biała Wirosa to tylko niektóre z pełnych odmian dostępnych na naszym rynku.

 

Tulipany o pełnych kwiatach to arystokracja wśród wiosennych roślin ogrodowych. Oprócz urody wyróżnia je także duża trwałość, w sprzyjających warunkach, kiedy wiosna nie jest zbyt upalna, mogą gościć w ogrodach nawet do trzech tygodni. Komponując je na rabacie pamiętajmy, że najlepiej będą wyglądały w grupie, w towarzystwie innych roślin cebulowych. A znakomite tło dla ich barwnych kwiatów to wszelkiego rodzaju zimozielone rośliny iglaste i liściaste, które znajdziemy w większości naszych ogrodów.

Zobacz nasz E-Magazyn o tulipanach.

Zobacz piękne tulipany w GALERII.

Zobacz tulipany w Katalogu Roślin.

 

You might also like More from author

Leave A Reply