Trawnik doskonały, czyli o detalach wykończeniowych

0

Estetyka trawnika zależy od właściwego sposobu zasiania trawy i umiejętnej pielęgnacji tego, co wyrośnie. Ale nie tylko. Zakładając trawnik zawczasu pomyślmy o detalach wykończeniowych, bo wbrew pozorom niektóre z nich powinny być wykonane jeszcze przed siewem trawy.

• Zadbane krawędzie to jeden z najważniejszych  elementów kształtujących wygląd trawnika. Dobrym i dość łatwym do utrzymania rozwiązaniem jest zbudowanie solidnej granicy pomiędzy rabatami a trawnikiem. Do tego celu możemy wykorzystać różne materiały, np. cegły klinkierowe, płaskie kamienie otoczaki,  kamienną lub betonową kostkę brukową, drewniane bale lub specjalne metalowe listwy, które można kształtować w najbardziej wymyślne wzory. Stworzenie takiej granicy dla trawy pociąga za sobą koszty, ale ułatwia pielęgnację zarówno trawnika jak i sąsiadujących rabat. Utwardzona krawędź nie tylko ogranicza wzrost trawy poza wyznaczony obszar, hamuje też ekspansywne plany intensywnie rosnących bylin rabatowych, które chętnie zwiększyłyby swoje terytorium. Płaska i twarda krawędź dodatkowo ułatwia koszenie trawy, ponieważ można po niej przejechać kółkami kosiarki. Jeśli nie planujemy budowy żadnego ograniczenia do trawnika, to musimy się przygotować na dość systematyczne przycinanie jego krawędzi, bo tylko w ten sposób możemy uzyskać równe, estetyczne brzegi.
• Ścieżki biegnące przez trawnik – są koniecznością, gdy niektóre ciągi komunikacyjne bywają intensywnie użytkowane i trawa nie jest w stanie się utrzymać lub służą urozmaiceniu większych trawników. Jeśli będą użytkowane przez cały rok (trzeba będzie je odśnieżać), to najlepiej wykonać je z równo ułożonych elementów. Ścieżki uczęszczane rzadziej możemy ułożyć z luźno rozrzuconych płyt kamiennych lub drewnianych (pięknie obrastają trawą), ewentualnie wysypać grubym, dekoracyjnym żwirem.

 

Drewniana krawędź trawnika. Fot. K Bellingham

• Rabaty w formie wysp na trawniku, soliterowe rośliny lub rzeźby rozmieszczajmy na trawniku z umiarem. Nadmierna ilość takich elementów nie sprzyja uzyskaniu estetyki i ładu zadbanej  i możliwie rozległej trawiastej powierzchni. Gubimy wtedy efekt kontrastu pomiędzy wyrównanym trawnikiem i różnorodnie obsadzonymi rabatami wokół niego (jeśli są oczywiście). Na dodatek koszenie takiego trawnika wymaga bardzo dużo wysiłku.
 Meble ustawiane na trawniku (ławeczki, huśtawki, stoły), zwykle użyteczne i potrzebne, nie powinny jednak być zbyt ciężkie – będziemy musieli przenosić je przy każdym koszeniu trawy. Cięższe elementy użytkowe należy raczej ustawiać na utwardzonej powierzchni, aby koszenie trawnika nie wiązało się z herkulesowym wysiłkiem.
• Dziecięce zabawki (stałe i przenośne), takie jak piaskownica, huśtawki i drewniane domki i zjeżdżalnie ustawiane na trawniku spróbujmy zgrupować w jednym miejscu tworząc kącik dla malucha, który z przyjemnością będzie władał niepodzielnie w swoim królestwie.

Pamiętajmy, że uwzględnienie powyższych wskazówek zapewni uzyskanie estetycznego i łatwego w pielęgnacji trawnika, który jest jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu.

You might also like More from author

Leave A Reply