Rozmnażanie lilii

3

Lilie chętnie sadzimy w ogrodach. Ich duże, często wonne kwiaty przyciągają uwagę i wzbudzają zainteresowanie nawet tych osób, które niezbyt się interesują roślinami. Mocną pozycję wśród ozdobnych roślin uprawnych lilie zawdzięczają dużej ilości dzikich gatunków znalezionych na całym świecie i wytrwałej pracy hodowców, którzy od lat krzyżują je, tworząc coraz piękniejsze odmiany. Co roku w sprzedaży pojawiają się atrakcyjne nowości, które niestety z reguły są dość drogie. Mimo to nie należy się zniechęcać, ponieważ lilie całkiem łatwo się rozmnażają i z jednej cebuli po kilku sezonach możemy uzyskać tyle roślin, że zapełnimy nie tylko swój ogród, ale i sąsiadów.

Jak zabrać się do rozmnażania lilii? Po pierwsze cebule mateczne należy posadzić na jak najlepszym stanowisku i na odpowiedniej głębokości (do 20 cm). Wtedy dobrze odżywiona roślina nie tylko pięknie zakwitnie, ale będzie miała dużo sił witalnych do wytworzenia cebulek przybyszowych. Znajdziemy je przyczepione korzeniami do nasady pędu, bezpośrednio nad cebulą mateczną. Jesienią wystarczy roślinę wykopać i delikatnie oddzielić cebulki przybyszowe, a następnie posadzić je, dbając o prawidłowe odstępy między roślinami (najlepiej 20 cm).
 
Niektóre lilie (np. Lilia tygrysia – Lilium tigrinum) posiadają także zdolność tworzenia małych cebulek na pędzie, w kątach liści. Zbieramy je jesienią, kiedy widać już wyraźnie zawiązki korzeni i sadzimy na głębokość kilku cm. Jedna lilia może wytworzyć rocznie nawet kilkadziesiąt takich cebulek, choć są one bardzo drobne i wymagają starannej opieki w pierwszym roku po posadzeniu. Jednakże wysiłek się opłaca, ponieważ po dwóch – trzech latach uzyskamy imponującą liczbę kwitnących roślin.
 
Nowe cebule lilii uzyskamy także z łusek pobranych z cebuli matecznej. Tę metodę rozmnażania najlepiej stosować jesienią. Łuski oberwane z kawałkiem piętki sadzonkujemy w skrzynkach z ziemią liściastą z domieszką piasku. Pojemniki umieszczamy na dwa miesiące w temperaturze około 20 stopni C (np. w mieszkaniu na chłodnym parapecie). Po wykształceniu się cebulek skrzynki przenosimy do chłodnej szklarni lub na nieogrzewaną werandę. Tak pozyskane cebulki wysadzamy do gruntu w maju następnego roku. Rośliny zakwitną za dwa lub trzy lata.

Przedstawione metody rozmnażania lilii prowadzą do uzyskania roślin powtarzających cechy cebuli matecznej. Jednak jeśli nie zależy nam na tym lub wręcz chcielibyśmy uzyskać nowe, niespotykane odmiany – wtedy trzeba zastosować metodę rozmnażania poprzez wysiew nasion. Dość łatwo kiełkują nasiona lilii trąbkowych oraz azjatyckich. Nasiona wysiewamy wiosną do skrzynek, nie przykrywamy ich ziemią. Po wykształceniu przez sadzonki jednego lub dwóch liści możemy je rozsadzić. Do gruntu małe cebulki wysadzamy jesienią. Pozyskiwanie kwitnących lilii z nasion trwa zwykle o jeden rok dłużej niż z cebulek przybyszowych, ale za to możemy w ten sposób wyhodować własną, niepowtarzalną odmianę.

You might also like More from author

3 Comments

  1. Sylwia75 says

    Witam,kilka dni temu zakupiłam lilie,chciała bym spytać czy mogę je wsadzić do gruntu ?wypuściły mi w woreczku 4 cm pędy inie wiem jak głęboko je posadzić?zakryć je całkowicie ziemią?

  2. JolaP says

    Sylwio, lilie można sadzić wiosną jak tylko ziemia rozmarznie. Marzec jest bardzo dobrym terminem. Dorosłe cebule sadzimy na głębokość około 20 cm. Jeśli wypuściły już pędy, to nie szkodzi. Trzeba tylko uważać, żeby ich nie wyłamać. Pędy powinny być przykryte ziemią – która ochroni je przed wiosennymi przymrozkami.

  3. Maszka12 says

    Poleciłabym na razie dać je w jakieś chłodniejsze miejsce i umieścić w trocinach albo w suchym torfie ,żeby nie wyschły za bardzo. Można też posadzić do donic i wystawić na zewnątrz jak tylko temperatury będą powyżej zera.

Leave A Reply