Rozmnażanie funkii

0

Funkie (Hosta) to silne i długowieczne byliny. Na dobrym stanowisku rozrastają się bez opamiętania i zwykle po kilku latach próbują zdominować sąsiednie rośliny. Rozmnażanie funkii nie jest kłopotliwe, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

Rozmnażanie przez podział

Jest to sposób najprostszy i pozwalający zachować bez zmiany cechy rośliny matecznej. Podziału możemy dokonać w dwojaki sposób. Pierwsza metoda polega na wykopaniu całej rośliny i rozerwaniu (rozcięciu) jej na drobniejsze fragmenty. Jeśli funkia mateczna ma pozostać w tym samym miejscu, to najlepiej za pomocą ostrego szpadla odciąć z niej jeden lub kilka fragmentów nie ruszając reszty. W obu przypadkach ważne jest, aby oddzielony fragment posiadał przynajmniej jeden pąk liściowy, który pozwoli na rozwój oddzielonej rośliny. Przystępując do podziału zadbajmy również, aby narzędzia do rozcinania były czyste – co zapobiegnie zarażeniu ciętych funkii chorobami grzybowymi.

 

 

Najwygodniejszym terminem podziału funkii jest wczesna wiosna, kiedy ponad ziemię zaczynają wyrastać pąki liściowe. Wtedy widzimy dobrze, co będziemy dzielić i ile nowych roślin możemy uzyskać z jednej kępy. Jednak nie jest to jedyny korzystny termin. Możemy je dzielić jeszcze wcześniej, zanim zaczną wzrost – byle tylko ziemia była rozmarznięta- albo później, poczynając od końca sierpnia. Wtedy jednak po przesadzeniu musimy ściąć liście na wysokości 10 cm nad ziemią, aby zruszone korzenie były w stanie wyżywić roślinę.

Rozmnażanie z nasion

Też nie jest zbyt skomplikowane, ale uzyskanie dorosłych roślin zajmuje więcej czasu, a dodatkowo nowe funkie wyrosłe z nasion będzie cechowała zmienność – czyli nie będą identyczne z rośliną mateczną. Poza tym nie wszystkie odmiany wytwarzają płodne nasiona.

 

Siewki funkii

 

Jeśli jednak posiadamy nasiona i zdecydujemy się na ich siew, to możemy sami otrzymać nową ciekawą odmianę, ale również się rozczarować, gdy siewka będzie miała niskie walory dekoracyjne. Nasiona funkii zbieramy jesienią, gdy torebki nasienne wysychają i zaczynają pękać. Ponieważ są w pełni mrozoodporne, możemy je wysiać do gruntu (na rozsadniku) późną jesienią lub wczesną wiosną. Zwykle przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymują pełną zdolność do kiełkowania. W kolejnym sezonie jedno – dwuliściowe siewki warto przepikować do doniczek – łatwiej wtedy zachować kontrolę nad młodymi roślinami (nawadnianie, ochrona przed ślimakami, itp.). Możemy je także wysadzić bezpośrednio na miejsce docelowe – ale trzeba wtedy pamiętać o odchwaszczaniu i podlewaniu młodych roślin. Niektóre funkie z łatwością rozsiewają się same – warto wtedy na wiosnę uważnie obejrzeć okolice rośliny matecznej, gdzie z pewnością znajdziemy siewki. Trzeba je szybko przesadzić, zanim bujne liście dorosłej funkii zasłonią im światło słoneczne.

You might also like More from author

Leave A Reply