Owocowe łuki i wachlarze

2

Owocowe drzewka oraz krzewy prowadzone jako szpalery po pionowych konstrukcjach to stary i sprawdzony sposób ich uprawy. Od wieków z powodzeniem stosuje się go w ogrodach użytkowych typu kuchennego, jak np. warzywnik czy sad. Jabłonie, gruszki, śliwy oraz wiele innych gatunków świetnie reagują na regularnie przycinanie pędów, co umożliwia ogrodnikom prowadzenie ich w przeróżnych kształtach oraz formach – pasujących do istniejącego wyglądu lub rozplanowania ogrodu czy osobistego gustu. Prowadzić można zarówno drzewa i krzewy, które rosną w ogrodzie w glebie, jak i te rosnące w donicach oraz pojemnikach. Najlepiej nadają się drzewa owocowe okulizowane na karłowych lub półkarłowych podkładkach oraz krzewy owocowe typu porzeczki, maliny, jeżyny, agrest.

Prowadzone drzewa i krzwey owocowe najczęściej spotykamy w ogrodach angielskich, ale i w Polsce pojawiają się coraz częściej. W zależności od nadanego drzewom przez ogrodnika kształtu rozróżniamy: wachlarze, palmety, świeczniki, espaliery wysokie i niskie oraz kordony czyli sznury. Krzewy owocowe najczęściej formujemy podobnie jak poziome,  pionowe lub pochylone kordony.

Szpalerowy sposób prowadzenia drzewek i krzewów owocowych ma bardzo wiele zalet. Poza przepięknym wyglądem podczas wiosennego kwitnienia, a następnie letniego/jesiennego owocowania – drzewka są w stanie wytworzyć więcej zdrowych i smacznych owoców niż te swobodnie rosnące w sadzie. Przy prowadzeniu drzew i krzewów owocowych pozostawia się tylko określoną ilość pędów, które przywiązuje się do poziomych lub pionowych podpór (mogą to być drewniane lub metalowe słupki lub rozciągnięte druty metalowe). Pędy te są dobrze wyeksponowane, dzięki czemu z łatwością docierają do nich wystarczające ilości promieni słonecznych oraz zapylające kwiaty owady. Maleje możliwość zachorowań, gdyż owoce i pędy nie są gęsto romieszczone i zawsze jest międzi nimi przewiew oraz przestrzeń. Dodatkowo ogrodnik ma do nich swobodny dostęp i może z łatwością wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, np. zapylanie,  przerzedzanie zawiązków czy zbieranie owoców.

Ogromną zaletą jest również to, iż prowadzone drzewa i krzewy owocowe zajmują stanowczo mniej miejsca w ogrodzie niż te rosnące swobodnie. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na większą ilość uprawianych odmian. Tworzą również ciekawą formę przestrzenną, która może być bardzo dekoracyjnym dodatkiem do każdego ogrodu – nawet stanowić płot lub rozgraniczenie poszczególnych części ogrodu. Również w małych ogrodach, na tarasie czy balkonie można pobawić się w prowadzenie drzewek w donicach lub drewnianych skrzyniach.

Zobacz także:  Formy prowadzenia drzewek owocowych

You might also like More from author

2 Comments

  1. Doranmaa says

    Kasiu, zauroczyły mnie zdjęcia jabłoni prowadzonych po łuku oraz kwitnącego szpaleru w Coton Manor. Ale, ale… w jakiej odległości od siebie należy sadzisz drzewa w szpalerze? czy można mieszać różne odmiany? Jakie są zasady prowadzenia, cięcia? Gdzie mogę o tym poczytać, by zdążyć się wyedukować przed wiosną?

  2. KasiaB says

    Tak – można mieszać odmiany, gatunki i nawet rodzaje rozpięcia – obok wachlarza może być kordon itd – drzewa na wachlarz i espalier sadzimy co 3,5 -5 metrów, a na kordon tak co 1metr. Postaram się napisać o tym w drugim tygodniu marca, pozdrawiam, K

Leave A Reply