Naturalne nawożenie ogrodu

2

Z rozmysłem wybrane rośliny i starannie zaprojektowane rabaty nie wystarczą do uzyskania pięknego ogrodu. Jednym z ważniejszych czynników prowadzących do ogrodniczego sukcesu jest umiejętność prawidłowego zaopatrywania roślin w składniki odżywcze i wodę. Znakomite efekty w odżywianiu roślin przynoszą naturalne metody nawożenia, opierające się na substancjach organicznych i mineralnych naturalnego pochodzenia.

Pośród nawozów organicznych jednym z bardziej wartościowym i chyba najłatwiej dostępnym jest kompost, który możemy wyprodukować samodzielnie z wszelkich roślinnych resztek pochodzących z ogrodu (skoszona trawa, liście, chwasty, obumarłe części roślin, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów) i z domu (roślinne odpadki powstające w czasie przygotowywania posiłków). Dzięki kompostowi skutecznie pozbywamy się ogrodowych śmieci, a w efekcie otrzymujemy nawóz bogaty w różnorodne składniki odżywcze z uwzględnieniem mikroelementów. Kompost nie tylko zapewnia dobre odżywianie, ale i poprawia strukturę gleby. Dla początkujących ogrodników ważna będzie też i ta informacja, że kompostu nie można przedawkować, zatem przy jego stosowaniu nie istnieje ryzyko uszkodzenia roślin.

Cennym nawozem naturalnym jest także obornik. Przy jego zastosowaniu trzeba jednak zachować pewne zasady ostrożności.  Po pierwsze obornik rozkładany w bezpośredniej bliskości roślin musi być dobrze przekompostowany (przegniły). Najlepszym terminem stosowania obornika jest wczesna wiosna lub późna jesień. Zbyt duże dawki obornika negatywnie wpływają na rośliny, dlatego staramy się nie przekroczyć następujących ilości (dotyczy obornika pochodzącego od krów):  na glebach lekkich – nie więcej niż 2kg/m2 co 2 lata, a na glebach ciężkich nie więcej niż 4 kg/m2 co 3-4 lata. Aby uniknąć strat azotu, który łatwo przenika do powietrza, obornik przekopujemy bezpośrednio po rozłożeniu na głębokość około 10-15 cm. Obornik dostarcza roślinom kompletu składników odżywczych, w tym spore ilości azotu i liczne mikroelementy. Wskutek rozkładu powiększa ilość próchnicy w glebie, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody i napowietrzenie. Korzystnie wpływa również na mikroorganizmy poprawiające strukturę gleby.

Do naturalnego uzupełniania składników odżywczych gleby możemy wykorzystywać również sproszkowane skały, które rozkładają się tym szybciej, im większa jest wilgotność i temperatura, dostarczając najwięcej niezbędnych minerałów w okresie najintensywniejszej wegetacji. Działanie mielonych skał jest długotrwałe. Oprócz głównego składnika skały, wraz z takim nawożeniem dostarczamy również wielu mikroelementów. Podstawowe naturalne nawozy mineralne to
-sproszkowany dolomit, który dostarcza magnezu i wapnia, odkwasza również glebę. Można go stosować o dowolnej porze roku,
-mączka fosforytowa powstała ze zmielonych fosforytów, która stanowi źródło fosforu,
-mączka bazaltowa to źródło wielu mikroelementów, z których najważniejsze to krzem, wapń, magnez, potas, mangan, cynk, i miedź.

Sproszkowane skały można rozsiewać bezpośrednio na glebę, ale dobrą metodą  jest również dodawanie tych nawozów do kompostu, gdzie przyswajalność wielu składników wzrasta ze względu na wysoką temperaturę w pryzmie kompostowej.

You might also like More from author

2 Comments

  1. Janka says

    Czy przy dodawaniu np. dolomitu do kompostu należy zachować jakieś proporcje?
    Czy warto dodawać wapno np.granulowane do kompostu?

  2. Janka says

    Czy przy dodawaniu np. dolomitu do kompostu należy zachować jakieś proporcje?
    Czy warto dodawać wapno np.granulowane do kompostu?

Leave A Reply