Na wsi, więc ekologicznie

0

Wielu z nas docenia proste wiejskie życie dopiero po latach mieszkania w dużych, zanieczyszczonych miastach. Tych, którzy decydują się na przeprowadzę jest w dzisiejszych czasach coraz więcej. Wyprowadzamy się czasami do niewielkich wiosek i miasteczek, lecz głównie osiedlamy się wśród dzikiej przyrody: lasów, pastwisk czy jezior. Jest to wspaniała okazja, aby oprócz widoku za oknem zmienić również swój styl życia – aby trochę zwolnić tępo i wsłuchać się w rytm natury. Warto zacząć myśleć własną głową i żyć ekologicznie. Ekologiczny styl życia nie jest już dla nikogo nowością ani tajemnicą. Każdy z nas wie mniej więcej na czym polega i z pewnością każdy z nas w jakiś sposób już żyje ekologicznie. Dla ułatwienia sprawy napiszę krótką listę ekologicznych przykazań, która może pomóc nam żyć w zgodzie z naturą na co dzień i którą proponuję sobie wydrukować i powiesić sobie gdzieś w widocznym miejscu:

• Aby żyć ekologicznie nie musimy zaraz całkowicie zmieniać reguł panujących w domu czy rodzinie – wystarczy jedna mała czynność dziennie, a wkrótce wciągniesz się w naturalny rytm i zrozumiesz, czemu warto tak żyć.

• Nie jesteśmy sami – żyjemy na planecie pełnej zwierząt, ptaków, lasów, oceanów więc nie odcinajmy się od nich – sami tu nie przeżyjemy!

• Krok po kroku – regularnie, codziennie poznawaj otaczającą cię przyrodę: przechodząc obok kwiatka rosnącego w szczelinie pomiędzy płytami chodnika zatrzymaj się na chwilę i go dokładnie obejrzyj. Po powrocie do domu sprawdź jego nazwę, by poznać go trochę lepiej.

• Staraj się oszczędzać energię: gaś światło w pustych pomieszczeniach, susz pranie na sznurku, a nie w elektrycznej suszarce, buduj z drewna a nie betonu, wykorzystuj energię słońca i wiatru – przecież do wytwarzania prądu używa się ogromnych ilości węgla, którego spalanie powoduje poważne zanieczyszczenie powietrza.

• Kupuj głównie lokalne produkty. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że kupujemy fasolkę która przyleciała z Nigerii! W ten sposób wspieramy lokalną produkcję żywności, a zarazem chronimy planetę od nadmiernego zanieczyszczenia spalinami. Jaja czy mleko od gospodarza, warzywa z wiejskiego sklepu czy własnego ogródka – to jest podstawa. Polecam również targowiska w miasteczkach i jarmarki wiejskie.

• Kupuj żywność sezonową – jest to dla nas najzdrowsza opcja, ponieważ jedzenie zbierane zgodnie ze swoją sezonowością wymaga mniejszych nakładów transportu i częściej jest produkowane bez środków chemicznych.

• Kupuj produkty BIO. Dotyczy to zarówno żywności jak i produktów do codziennej pielęgnacji ciała oraz gospodarstwa domowego (te również powinny być biodegradowalne). Pamiętajmy, że droższe produkty często są bardziej wydajne i zdrowsze dla naszego przewodu pokarmowego oraz skóry.

• Segreguj śmieci, wykorzystujmy powtórnie odpady i naprawiajmy ubrania lub zabawki naszych dzieci. Kupujmy produkty przetworzone np. w procesie recyklingu oraz produkty wykonane z materiałów naturalnych np: z papieru. Wybierajmy torby papierowe, wielokrotnego użytku, meble z drewna i naturalne płótna.

You might also like More from author

Leave A Reply