Malwa ogrodowa nie tylko do wiejskiego ogrodu

0

Pochodzenie malwy ogrodowej

Przodkowie naszej malwy ogrodowej to rośliny dobrze radzące sobie na kamienistych i suchych nieużytkach Europy i Azji w klimacie umiarkowanym. Nic też dziwnego, że odmiany ogrodowe również nie posiadają nadzwyczajnych wymagań co do gleby i warunków pogodowych. Sadząc malwy należy jednak pamiętać, że potrzebują dużo słońca i dużo miejsca – wtedy ich kwitnienie z pewnością przysporzy nam dużo radości. Malwy ogrodowe dorastają do 2 – 2,5 metra wysokości, a jedna roślina w dobrych warunkach może wypuścić nawet kilka pędów kwiatowych. Kwiaty rozwijają od lipca do września, poczynając od pąków na dole pędu.

Malwa – bylina czy roślina dwuletnia

Malwy, choć zaliczane do bylin, często w ogrodach traktowane są jak rośliny dwuletnie tzn. usuwamy je, albo same zanikają po obfitym kwitnieniu w drugim roku. Dlatego często nazywamy je bylinami krótkowiecznymi. W przypadku odpornych i ekspansywnych malw pojedynczych, nie stanowi to zbytniego problemu, ponieważ kwiaty te łatwo rozsiewają się same i często mamy zbyt wiele nowych roślin w stosunku do potrzeb.

Kiedy siać i jak pielęgnować malwy

Malwy wysiewamy na rozsadniku od maja do czerwca. Nasiona kiełkują po około 10-14 dniach. Zbyt gęste wschody możemy przerwać lub przepikować, jeśli potrzebujemy więcej sadzonek. Na miejsca stałe wysadzamy we wrześniu lub w kwietniu następnego roku. Optymalne warunki dla obfitego kwitnienia malw zapewnia gleba piaszczysto-gliniasta, żyzna i przepuszczalna, o neutralnym odczynie pH. Na glebach zwięzłych i podmokłych malwy rosną i kwitną słabo, a na zbyt suchych i ubogich wzrasta ryzyko porażenia przez chorobę zwaną rdzą.

nasiona malwy

Nasiona malwy zbieramy we wrześniu

Regularne odchwaszczanie i podlewanie w czasie suchej pogody w przypadku malw szczególnie ważne jest w pierwszym roku uprawy, kiedy młodym roślinom trudno jest jeszcze konkurować o wodę i dostęp do słońca. „Dorosłe” malwy z łatwością zdominują sąsiedztwo, a ich głęboki, palowy system korzeniowy dość dobrze radzi sobie z okresowymi niedostatkami wody. W czasie zimy malwy zachowują zimozieloną rozetę liści, która w niesprzyjających warunkach (duże mrozy bez okrywy śnieżnej) może ulec przemrożeniu. Dlatego warto je okryć na zimę słomą lub warstwą kompostu – ale dopiero wtedy, kiedy temperatura wyraźnie ustali się na poziomie poniżej 0 stopni C.

Rdza malwy – jak zapobiegać i leczyć

Jest to choroba grzybowa dość często występująca na tych roślinach i objawia się porażeniem i zasychaniem najpierw dolnych liści i stopniowo całej rośliny. Rozpoznajemy ją po małych, guzełkowatych brodawkach w kolorze szaropomarańczowym, rozsypanych na spodzie chorych liści. Choroba stosunkowo rzadko atakuje rośliny uprawiane w optymalnych warunkach glebowych, tj. na glebie żyznej i przepuszczalnej, ze sporą zawartością np. kompostu, dlatego stworzenie takich warunków najlepiej jej zapobiega.

rdza malwy

Liść porażony rdzą malwy

Jeśli rośliny są już porażone rdzą, należy usunąć chore liście i kilkukrotnie przeprowadzić opryski z zastosowaniem wywarów ze skrzypu lub czosnku.

Malwy – do jakiego ogrodu

Malwy kojarzą się nieodparcie z ogrodami wiejskimi, gdzie od lat należą do głównych nasadzeń. Jednak rośliny te świetnie pasują do wszelkiego rodzaju okazałych ogrodów naturalistycznych. Na rozległych rabatach posłużą jako doskonałe tło dla mniej okazałych roślin. W mniejszych ogrodach przydomowych możemy wykorzystać je do utworzenia sezonowego, wysokiego żywopłotu lub posadzić na tle niezagospodarowanej ściany.

 

You might also like More from author

Leave A Reply