Lilia grzywiasta w ogrodzie

0

Pod tą malowniczą nazwą ukrywa się ciepłolubna roślina cebulowa z gatunku Eucomis, która wykształca bardzo oryginalne kłosowate kwiatostany zakończone pióropuszem z liści, takim jak na owocach ananasa (stąd też popularna nazwa angielska tej rośliny to pineapple lily – lilia ananasowa). Eukomisy pochodzą z Afryki Południowej i nie są odporne na mróz. Jednak ich niespotykany wygląd z pewnością wynagradza trud corocznego wysadzania cebul do ogrodu. Spośród gatunków i odmian dostępnych na rynku najpopularniejsze to Eukomis jesienna (Eucomis autumnalis) o białych kłosach i jasnozielonych, podłużnych liściach oraz ciemniejsza w kolorystyce Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) o zielonkawych kwiatach z przepiękną bordowa obwódką. Rośliny dorastają do około 30-40 cm wysokości, a kwitnienie rozpoczynają po około dwóch miesiącach od posadzenia. Bardzo ciekawe ogrodowe odmiany wyhodowano także w oparciu o gatunek Eucomis comosa (Eukomis kosmata), który jest rośliną nieco większą niż poprzednie. Dużym uznaniem cieszy się np. ‘Sparkling Burgundy’ o wiśniowych, dorodnych kwiatostanach.

Eucomis bicolor

Lilia grzywiasta w zbliżeniu

Ekomisy tworzą duże, wieloletnie cebule, które nie są odporne na mróz. W ogrodzie sadzimy je w maju do przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej gleby, która powinna być głęboko uprawiona i wilgotna. Wymagają stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego. Pełnia lata to okres kwitnienia eukomisów, które utrzymują dekoracyjność także po zawiązaniu nasion. Kresem wzrostu roślin są pierwsze jesienne przymrozki, które niszczą część nadziemną eukomisów. Wtedy cebule należy wykopać, oczyścić z nadmiaru ziemi i przesuszyć przez okres 1-2 tygodni. Przez zimę przechowujemy je w chłodnej, suchej piwnicy przykryte piaskiem lub trocinami.

Eucomis bicolor

Eukomisy dobrze rosną w pojemnikach

Eukomisy możemy także uprawiać w pojemnikach, które na taras lub balkon wystawiamy po ostatnich wiosennych przymrozkach. Koniecznie pamiętamy wtedy o systematycznym podlewaniu – rośliny potrzebują sporo wilgoci i są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Na zimę wystarczy eukomis zasuszyć (przestać podlewać) i w pojemniku odstawić do piwnicy – bez konieczności wykopywania.

 

You might also like More from author

Leave A Reply