Kunsztowny haft prosto z Paryża

0

„W sercu Paryża znajduje się bajkowy świat, w którym króluje haft” – tym oto hasłem reklamuje się Noël, XIX-wieczna marka, która słynie z ręcznie wyszywanej bielizny pościelowej i stołowej, zdobionych ręczników oraz domowych akcesoriów.

Firma, początkowo specjalizująca się w antycznych koronkach, została założona w 1883 roku przez Madame Noël. W 1907 roku do biznesu dołączył syn Madame, którego małżeństwo z krawcową Jeanne Boulet, okazało się szczęśliwym trafem, zwłaszcza dla przedsiębiorstwa. To właśnie rękodzieła młodej pani Noël, która wprowadziła 13000 nowych wzorów, spopularyzowały niewielką z początku manufakturę i podbiły serca paryskiej klienteli. Lata 20-te i 30-te XX wieku to czas złotej ery dla Noëla. Sklepy z ręcznie haftowanymi dziełami powstawały w całej Francji. Bieliznę stołową od Noëla można było ujrzeć u prezydenta Francji, u przedsiębiorcy Henry’ego Forda, a także w Nowym Jorku, u Heleny Rubinstein. Pod koniec lat 40-tych francuskie hafciarki przygotowywały wyprawkę, dla mającego przyjść na świat przyszłego księcia Walii.

 

Haft Madame Noel.

www.noel-paris.com

Dziś po wielu butikach nie ma śladu, ale firma nie zniknęła z rynku ani nie zatraciła renomy. Wzorowane na XVIII-wiecznych motywach hafty, wraz ze współczesnymi zdobieniami, pokrywają różnorodne tkaniny, począwszy od płótna, organdyny, muślinu, satyny i perkalu, na egipskiej bawełnie i adamaszkach kończąc.

 

Haft Madame Noel.

 

Dla Noëla podobno nie ma rzeczy niemożliwych. Starając się sprostać wymogom dzisiejszej koniunktury i gustom klientów, tworzą komplety na zamówienie. Obrusy, serwetki, ręczniki i pościele mogą zostać przygotowane w dowolnym rozmiarze bądź kolorze. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby gustownie haftowana serwetka zawierała wybrany przez nas motyw lub monogram. Wzory dostosowane są także do okoliczności, na przykład do Świąt Bożego Narodzenia. Akcesoria ze świątecznym akcentem dodadzą klimatu każdemu wnętrzu.

 

Haft Madame Noel. 

www.noel-paris.com

You might also like More from author

Leave A Reply