Krok po kroku – Jak zasadzić sad?

2

Najlepszym czasem sadzenia drzew i krzewów z odkrytym korzeniem (zarówno użytkowych jak i owocowych) jest okres od późnego października do wczesnego kwietnia. Rośliny w tym czasie znajdują się w zimowym spoczynku i bez ryzyka uszkodzenia możemy przesadzać je i sadzić w ogrodach czy sadach. Oczywiście wszystko zależy od pogody – podczas naszych polskich zim gleba zamarźnięta jest przez długie miesiące. Z doświadczenia wiem, iż relistycznie sadzenie roślin z odkrytym korzeniem może się odbywać w październiku i listopadzie, a potem koniec marca/kwiecień. Pod koniec kwietnia na pędach drzew i krzewów pojawiają się już pąki oraz młode listki, a więc aż do przyszłej jesieni dostępne w szkółkach będą już tylko rośliny w doniczkach.

 

Czemu warto sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem zamiast w doniczkach?

• Rośliny uprawiane w szkółce w doniczkach (sztucznym środowisku) ogólnie narażone są na więcej stresu, niż te uparwiane w szkółkach w glebie – rośliny w doniczkach sadzone w substratach gleby ogrodowej często szybciej wysychają, a ich korzenie szybo przerastają bryłę i ‘duszą’ się w donicy. Takie rośliny po wysadzeniu do ogrodu będą rosły wolniej i często gorzej (np. będa chorowały) niż te, które zostały posadzone wprost do gleby nawet jeśli te drugie są o wiele młodsze!

• Rośliny z odkrytym korzeniem po posadzeniu w ogrodzie czy sadzie rosną już we właściwej, docelowej glebie – ich korzenie lepiej się rozrastają i nie przesychają tak szybko, jak rośliny wysadzane z doniczek – przecież te nadal mają wokół korzeni szybko wysychający substrat.

• Rośliny wysadzane z doniczek (w których rosły kilka lat w szkółce) mają często problem z ‘wybiciem się’ poza granice substratu i nie rozwijają bryły korzeniowej. Gdy sadzimy rośliny z odkrytym korzeniem nie ma takiej opcji.

• Dodatkowo rośliny kopane z odkrytym korzeniem są zazwyczaj o wiele tańsze niż te sprzedawane w doniczkach 😉

 

Krok po kroku – sadzenie sadu:

(na zdjęciach widoczne jest sadzenie sadu liczącego około 25 drzewek owocowych 1-rocznych szczepionych na podkładkach średniej wysokości.)

 

1. Po zakupie drzewek natychmiast umieszczamy korzenie w worku aby nie narazić ich na wysuszenie. Zabieramy się za sadzenie jak najszybciej.

2. Przed posadzeniem korzenie roślin zamaczamy na kilka godzin w wodzie.

3. Za pomocą szpadla kopiemy w glebie dołek głębokości około 30cm i wielkości takiej, aby była 2 razy większa od wielkości korzeni. Jeśli gleba jest bardzo uboga (jak w naszym przypadku), to do dołka wrzucamy szpadel lub dwa dobrze przekompostowanego obornika.

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 

Na zdjęciach do dołka dorzucono również garść mączki rogowej – czyli wolnorozkładającego się nawozu naturalnego pozyskanego z rogów zwierzęcych (mączkę rogową można zakupić wiosną w sieci sklepów Lidl).

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 

Glebę z dna dołu przekopujemy/mieszamy z nawozami za pomocą wideł ogrodowych. Jeśli nie używamy żadnych nawozów, to i tak glebę na dnie dołka przekopujemy za pomoca wideł ogrodowych.

4. UWAGA! Trzeba uważać, aby nie przesadzić z naworzeniem drzewek/krzewów owocowych azotem, gdyż zamiast owoców będą one wytwarzać nadmierną ilość liści.

5. Umieszczamy drzewko/krzew w dołku dokładnie na takiej głębokości, aby po zasypaniu dołka gleba zakrywała pęd główny do tego samego miesca, co w szkółce. To jest bardzo ważne i w celu wykonania tej czynności w sposób poprawny warto pomóc sobie kijkiem ułożonym poziomo.

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 

6. Po ułożeniu drzewka/krzewu w dołku na odpowiednią głębokość zasypujemy go glebą. Warto mieć do pomocy jeszcze jedną osobę, aby trzymała roślinę na miejscu i w pionie.

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 


7. Odpowiedno zagęszczamy glebę wokół korzeni. Najlepiej jest zrobić to za pomocą buta 😉

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

8. Ostatnią czynnością jest palikowanie drzewek (przy krzewach i drzewach wielopiennych nie jest to konieczne).

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 

Szczegółowa instrukcja wiązania sznura znajduje się w galerii zdjęć w lewym pasku strony. Do palikowania wystarczy jeden palik, który wbijamy do gleby pod kątem za pomoca młota. Paliki wiążemy do drzewek na wysokości około 1/3 od poziomu gleby.

 

Sadzenie sadu. Fot. Anna Zagała

 

9. Wiosną drzewka/krzewy warto wyściółkować bardzo dobrze przekompostowanym obornikiem na grubość około 3-5cm.

You might also like More from author

2 Comments

  1. basja says

    dzięki bardzo za instrukcję, na wiosnę sadzimy, bo jesienią nie zdążyliśmy 🙂

  2. KasiaB says

    tak, my też na wiosnę będziemy jeszcze dosadzać gruszki, śliwki i kilka jabłonek 😉 życzę samych sukcesów!!!

Leave A Reply