Kenroku-en w Kanazawie. Japoński ogród doskonały.

0

Jolanta Zdanowska z bloga OGRODNICZKA W PODRÓŻY odwiedziła w listopadzie Kanazawa – ładne, zadbane miasto położone na wyspie Honsiu od strony Morza Japońskiego. Wybrała się tam przede wszystkim po to, by obejrzeć jeden z trzech najpiękniejszych ogrodów Japonii – Kenroku-en. Oto jej wspomnienia z tego magocznego miejsca:

Kenroku-en jest bardzo duży, ponieważ liczy sobie aż kilkanaście hektarów. Pierwotnie był to teren prywatny, położony w pobliżu zamku feudalnego rodu Maeda. Został założony w XVII wieku, a następnie przez 200 lat był powiększany i upiększany przez kolejnych lordów, którzy mieli we władaniu także miasto oraz jego okolice. Od 1871 roku Kenroku-en jest ogrodem publicznym.

Fragment zamku w Kanazawie, który położony jest o krok od ogrodu.

Fragment zamku w Kanazawie, który położony jest o krok od ogrodu.

W Kenroku-en można się zagubić na wiele godzin, klucząc po krętych ścieżkach wokół stawów, wodospadów, wijących się strumieni oraz przerzuconych przez nie mostkach. Zalicza się ten ogród do typu japońskich ogrodów spacerowych. Wszędzie jest coś ciekawego – tu stare drzewo sosny ze starannie podpartymi konarami (by się nie połamały) tam omszała japońska latarnia albo zanurzona w zieleni tradycyjna herbaciarnia.

Herbaciarnia na mniejszym stawie.

Herbaciarnia na mniejszym stawie.

 Ogród ma naprawdę mnóstwo uroku. Otwarty jest przez wszystkie sezony, ponieważ jest w nim mnóstwo atrakcji. Wiosną rozkwita 400 drzew sakury, czyli wiśni ozdobnych, ale to nie wszystko! Równie pięknie i jeszcze dłużej niż wiśnie kwitną śliwy ozdobne, których jest tu wiele. Potem kolorami okrywają się także krzewy azalii japońskich i bujne kępy irysów, którymi są obsadzone brzegi niektórych strumyków. Jesienią pałeczkę przejmują widowiskowo przebarwiające się klony japońskie i inne drzewa liściaste. A zimą można podziwiać charakterystyczne yakitsuri nad koronami drzew oraz ogrodowe pejzaże ze śniegiem w roli głównej.

Japoński ogród według chińskiej tradycji …

Kenroku-en to ogród nawiązujący do tradycji ogrodów chińskich. Chińczycy uważali, że ogród doskonały powinien się odznaczać sześcioma cechami, zestawionymi w pary uzupełniających się pojęć:

• przestronności i zaciszności
• kreatywności człowieka i szacunku dla tego, co trwa od dawna
• poruszającej się wody i pięknych, panoramicznych widoków wokół

Jeden z wielu rwących strumyków w ogrodzie.

Jeden z wielu rwących strumyków w ogrodzie.

Nazwa ogrodu Kenroku-en znaczy po japońsku właśnie – „ogród sześciu cech”. I rzeczywiście każdą z tych cech bez trudu można odnaleźć w tym niezwykłym ogrodzie.

Podparte konary starej sosny.

Podparte konary starej sosny.

 Parasole nad drzewami czyli yukitsuri

Bardzo się ucieszyłam, że trafiliśmy akurat na moment zabezpieczania drzew w bardzo charakterystyczny dla Kanazawy sposób, zwany yukitsuri. Aby ochronić drzewa przed obfitymi w tym rejonie opadami śniegu, buduje się specjalne konstrukcje z tyczek bambusowych oraz sznurów nad koronami drzew. Kiedyś ten sposób był popularny w wielu japońskich miastach, gdzie zdarzają się śniegi, ale ostał się jedynie w Kanazawie. Dziś charakterystyczne „parasole” nad drzewami są jednym z symboli tego miasta. Listopad to właśnie miesiąc zabezpieczania drzew za pomocą yukitsuri.

Duma Japonii …

Mnóstwo elementów i widoków z tego ogrodu stało się symbolami miasta Kanazawa, np. kamienna latarnia na dwóch nogach, stojąca nad stawem; sztuczny wodospad, liczący sobie aż 7 m wysokości; najstarsza w Japonii fontanna, działająca bez żadnych pomp pod wpływem naturalnego ciśnienia wody; nie wspominając już o wymienianych wcześniej yakitsuri… W folderach i materiałach informacyjnych o Kanazawie jest pełno pięknych zdjęć z Kenroku-en, co świadczy o tym, że Japończycy są z tego ogrodu bardzo, ale to bardzo dumni.

Piękne ogrody są bardzo często scenerią do sesji zdjęciowych nowożeńców.

Piękne ogrody są bardzo często scenerią do sesji zdjęciowych nowożeńców.

 

You might also like More from author

Leave A Reply