Kalendarz ogrodnika – STYCZEŃ

0

STYCZEŃ to kolejny miesiąc zimowej hibernacji dla roślin ogrodowych. Jeśli spadkom temperatury towarzyszą opady śniegu, wtedy zimowanie przebiega bez zakłóceń, a otulone śnieżną kołderką krzewy, drzewa i byliny dobrze znoszą nawet znaczne mrozy. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy pojawiają się duże wahania temperatury, albo jeśli w czasie znacznych i długotrwałych mrozów ziemia nie jest przykryta śniegiem. Wtedy trzeba koniecznie sprawdzić zimowe zabezpieczenia wrażliwych roślin i dokonać właściwych uzupełnień. A poza tym w styczniu ogrodnicy cieszą się wciąż jeszcze sezonowym odpoczynkiem, podziwiają zimowe krajobrazy i planują już bardzo intensywnie wiosenne siewy i nasadzenia.

W całym ogrodzie:

1. Sprawdzamy zabezpieczenia na roślinach mało odpornych na mrozy – czasami wiatr potrafi skutecznie rozwiać warstwę ściółki i rozplątać niezbyt dokładnie zawiązaną włókninę. W mroźne, bezśnieżne zimy zabezpieczamy dodatkowo nawet bardziej odporne rośliny.

2. Systematycznie dokarmiamy ptaki. Warto wiedzieć, że dokarmianie dorywcze przynosi więcej szkody niż pożytku, bo ptaki przyzwyczajają się do miejsca, gdzie znajdują pożywienie i czasami przez długi okres daremnie czekają na uzupełnienie karmnika, zamiast zająć się poszukiwaniem pożywienia.

3. Jeśli planujemy powieszenie nowych budek lęgowych, to zróbmy to w styczniu lub lutym – nowe lokum potrzebuje trochę czasu na „zgubienie” ludzkiego zapachu i na przedwiośniu będzie gotowe na przyjęcie ptasich lokatorów.

Na trawniku

1. Z trawnika korzystamy bez ograniczeń tylko wtedy, gdy przykrywa go kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu. Przy braku śniegu w czasie mrozu lub w czasie odwilży nie depczemy trawy – łatwo ją wtedy zniszczyć.

Na rabacie kwiatowej

1. Uzupełniamy zabezpieczenia mrozowe roślin, jeśli rozwiał je wiatr lub rozmył deszcz.

W warzywniku – robimy sobie przerwę zimową w pracach na zewnątrz, ale planujemy już nowy sezon i zamawiamy nasiona warzyw oraz kwiatów.

Wśród drzew i krzewów

1. Przy obfitych opadach śniegu zwracamy baczną uwagę na zimozielone drzewa i krzewy, które pod ciężarem śniegu lub lodu mogą znacznie się pochylać lub łamać. W śnieżne zimy otrząsamy nadmiar śniegu z bukszpanów, cisów, różaneczników, żywotników czy cyprysików.

Szczególnie starsze krzewy, nawet jeśli się nie złamią pod ciężarem śniegu, to często brzydko się deformują i czasami nie są w stanie wrócić do pierwotnego kształtu. Wąskie, strzeliste krzewy warto ścisło obwiązać mocnym sznurkiem lub drutem, co zapobiega wyłamywaniu pojedynczych gałęzi.

2. Staramy się do minimum ograniczyć solenie chodników i podjazdów (najlepiej sypać tylko piasek) – roztwór soli negatywnie wpływa na większość roślin ogrodowych.

W sadzie i jagodniku

1. Sprawdzamy zabezpieczenia przed mrozem i gryzoniami. Pamiętamy, że częste odwiedziny na terenie sadu są niewygodne dla kretów – zakłócają ich spokój, co może poskutkować wyprowadzką na spokojniejsze tereny.

2. W pogodne dni bielimy pnie drzew wapnem z dodatkiem mąki lub farby emulsyjnej – w celu zabezpieczenia kory przed pękaniem.

3. Pod koniec miesiąca możemy już rozpocząć sanitarne i kształtujące cięcie drzew i krzewów owocowych.

Na tarasie i balkonie

1. Sprawdzamy zabezpieczenia roślin zimujących na tarasie i systematycznie uzupełniamy pokarm dla ptaków, jeśli zdecydowaliśmy się na otwarcie ptasiej stołówki.

W domu, w szklarni lub w inspekcie

1. W szklarni pielęgnujemy rośliny wstawione tam na przezimowanie. Jeśli są wrażliwe na mróz, szklarnia musi być ogrzewana.

2. Ze względu na małą ilość światła, rośliny domowe znajdują się w stanie spoczynku. Podlewamy je rzadko i niewielką ilością wody. Nie przesadzamy i nie nawozimy. Kaktusy możemy w ogóle przestać podlewać przez kilka tygodni.

3. Wysadzamy suche cebule hipeastrum – rośliny sadzone w styczniu wykształcą kwiaty w marcu.

4. Rozpoczynamy proces pędzenia wiosennych kwiatów cebulowych. Cebulki nadają się do pędzenia po kilkutygodniowym przechłodzeniu w lodówce. Gotowe, preparowane cebule można też kupić w centrach ogrodniczych.

 

You might also like More from author

Leave A Reply