Jakie podłoże dla skalniaków?

0

Każdy, kto uprawia skalniaki w ogrodzie lub w donicach wie, jak bardzo są wybredne jeśli chodzi o podłoże. Gleba w której rosną ma ogromny wpływ na ich wygląd, rozwój i żywotność. Specjaliści od ich uprawy wypracowali swoje własne receptury dotyczące mieszanek podłoża odpowiadajacego skalniakom. Każdy z nas jednak może również stworzyć odpowiednią mieszankę dla swoich roślin.

Robiąc własną mieszankę podłoża dla skalniaków zawsze bierzemy pod uwagę warunki środowiska, z którego pochodzi dana roślina. Niektóre z nich preferują kwaśne gleby, inne zasadowe lub obojętne. Większość potrzebuje podłoża charakteryzujacego się bardzo dobrą przepuszczalnością. W środowisku naturalnym zazwyczaj rosną pomiędzy skałami, w szczelinach i niewielkich otworach czyli tam, gdzie woda się nie zbiera. Jeśli nie uda nam się stworzyć im podobnych warunków, to korzenie i dolne części korony roślin szybko zgniją i umrą. W każdym podłożu dla skalniaków powinien więc być grys, żwirek lub gruboziarnisty piasek.

 Skalniaki.

 

PODSTAWOWE SKŁADNIKI MIESZANEK DLA SKALNIAKÓW:

GLEBA PRÓCHNICZNA – jest podstawą każdej mieszanki. Znajduje się w górnej części gleby, szczególnie w miejscach regularnie wzbogacanych kompotem i obornikiem. Powstaje z nagromadzonych przez lata  rozkładających się części roślin oraz zwierząt. Czasmi łatwo jest zebrać ją z kretowisk, szczególne podczas spacerów na terenach leśnych lub torfowych.

PODŁOŻE DLA IGLAKÓW I  RÓŻANECZNIKÓW –  specjalnie przygotowana dla roślin lubiących kwaśną glebę ziemia ogrodowa dostępna w sklepach.

PIASEK GRUBOZIARNISTY – umożliwia rozluźnienie miesznek podłoża dla skalniaków. Używać należy tylko piasku gruboziarnistego, nie drobnego piasku nadmorskiego. Pamiętajmy aby piasek był sterylny, szczególnie przy zastosowaniu do mieszanki do wysiewu nasion.

ŻWIR LUB GRYS ( WAPNIOWY LUB GRANITOWY) – są używane w tworzeniu mieszanek podłoży dla roślin skalnych lub do ich ściółkowania w ogrodzie i w donicach.

ZIEMIA LIŚCIOWA – nie wyrzucajmy spadajacych jesienią liści z drzew i krzewów lecz zbierajmy je, a następnie kompostujmy w celu uzyskania ziemi liściowej – cennego składnika mieszanek podłoży dla roślin skalnych. Polecam używanie tylko zdrowych liści i unikania tych z orzecha włoskiego, dębu oraz olchy, ponieważ zawierają garbniki hamujące wzrost roślin. Liście jesienią należy zgromadzić na pryzmach i 2 – 3 razy w roku mieszać za pomocą wideł ogrodniczych tak, aby warstwy zewnętrzne znalazły się wewnątrz usypanej pryzmy. Liście można również kompostować w czarnych plasikowych workach.

TORF – używamy go w przypadku braku ziemi liściowej. Charakteryzuje się kwaśnym odczynem pH oraz dużą pojemnością wodną i powietrzną.

 

PROPOZYCJE MIESZANEK PODŁOŻA DLA ROŚLIN SKALNYCH:

 

Do wysiewu nasion roślin skalnych lubiących gleby obojętne:

     2 części – GLEBA PRÓCHNICZNA, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY, ŻWIR LUB GRYS                    WAPNIOWY

 

Do wysiweu nasion roślin skalnych lubiących gleby kwaśne:

     2 części – PODŁOŻE DLA IGLAKÓW I  RÓŻANECZNIKÓW, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY,  ŻWIR LUB GRYS GRANITOWY

 

Do sadzonek roślin skalnych lubiących gleby obojętne:    

2 części – GLEBA PRÓCHNICZNA, 1 część –  PIASEK GRUBOZIARNISTY, 1 część – GRYS WAPNIOWY

lub

    1 część – GLEBA PRÓCHNICZNA, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY

 

Do sadzonek roślin skalnych lubiących gleby kwaśne:    

2 części -PODŁOŻE DLA IGLAKÓW I  RÓŻANECZNIKÓW, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY, 1 część – ZIEMIA LIŚCIOWA LUB TORF, 1 część – ŻWIR LUB GRYS GRANITOWY                                                                        

lub

    1 część – PODŁOŻE DLA IGLAKÓW I RÓŻANECZNIKÓW, 1 część – ZIEMIA LIŚCIOWA LUB TORF, 2 części – PIASEK GRUBOZIARNISTY

 

Dla roślin skalnych doniczkowych lubiących gleby obojętne/kwaśne:    

6 części – GLEBA PRÓCHNICZNA/PODŁOŻE DO IGLAKÓW I RÓŻANECZNIKÓW, 2 części –  ZIEMIA LIŚCIOWA (jeśli jest), 3 części – PIASEK GRUBOZIARNISTY

 

Dla roślin skalnych na rabatach i skalniakch lubiących gleby obojętne:    

1 część – GLEBA PRÓCHNICZNA, 1 część – GRYS WAPNIOWY, 1 część – TORF, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY

 

Dla roślin skalnych na rabatach i skalniakch lubiących gleby kwaśne:   

1 część – PODŁOŻE DLA IGALKÓW I RÓŻANECZNIKÓW, 1 część – GRYS GRANITOWY, 1 część – ZIEMIA LIŚCIOWA, 1 część – PIASEK GRUBOZIARNISTY

You might also like More from author

Leave A Reply