Jak robić rozsadę kwiatów jednorocznych?

0

Wykonanie własnej rozsady w szklarni lub na parapecie ma wiele zalet, o których pisałam już w artykule Robimy rozsadę kwiatów jednorocznych. Osobiście, w moim ogrodzie robię wcześniej (późny marzec i kwiecień) rozsady wszystkich kwiatów jednorocznych, a do gruntu sieję tylko nasiona roślin dwuletnich – na przykład rozsady laków pachnących, goździków brodatych i wieczornika damskiego sieję w czerwcu i we wrześniu przesadzam je na miejsca stałe, rośliny kwitną już wczesnym latem następnego roku. 

W naszym ogrodzie nie wcześniej niż w kwietniu robimy rozsady popularnych kwiatów jednorocznych takich jak onętki, kraspedie, driakwie czy niektóre dalie. Po 15-tym maja zaś sadzimy podrośnięte już sadzonki na zagonach i rabatach w ogrodzie – bez obawy czy wysiane wprost do gruntu nasiona przetrwają wiosenną niepogodę, ataki szkodników i wykiełkują na czas. 

Jeśli mamy sporą ilość nasion, to zazwyczaj wysiewamy po parę ziarenek do multiplatów, aby po wykiełkowaniu pozostawić tylko jedną, dorodną siewkę. Jednak jeśli ilość nasionek jest ograniczona lub nasionka są bardzo maleńkie (jak w przypadku tabaki ozdobnej), to z pewnością warto wysiać je do jednej doniczki i później poświęcić trochę czasu na pikowanie.

 

Krok 1: wypełniamy doniczkę podłożem do wysiewu. Takie podłoże charakteryzuje się lekkością, więc jeśli zakupione przez Was worki z ziemią wydają się ciężkie i mokre, to z pewnością nie będą nadawały się do siewów. W naszym ogrodzie stosujemy podłoże do wysiewów przygotowane z wymieszanego torfu odkwaszonego z ziemią uniwersalną i perlitem (który można kupić np. w sklepie NaOgrodowej) w stosunku 5:3:1 Podłoże w doniczkach ubijamy bardzo delikatnie – nie całą ręką czy dłonią lecz palcami.

 

Krok 2: wysiewamy nasiona jak narzadziej się da. Dzięki temu przy kiełkowaniu nie będzie tłoku, co pomoże uniknąć gniciu młodych siewek. Rozrzucone po powierzchni podłoża nasiona bardzo delikatnie przyciskamy do niego palcami.

 

Przykrywanie nasion wermikulitem.

 

Krok 3: Przykrywamy nasiona cienką warstwą wermikulitu, który jest lekkim i naturalnym materiałem świetnie nadającym się do spełnienia funkcji kołderki dla nasion. Podlewamy. Kiełki z wielką łatwością przebijają się przez warstwę wermikulitu i rosną aż do czasu pikowania. Wemikulit kupujemy na Allegro.

  

Pikowanie siewek.

 

Krok 4: po wzejściu roślin czekamy, aż na każdej pojawią się 2 liście właściwe – wtedy zabieramy się do pikowania. Bardzo delikatnie oddzielamy siewki od podłoża, najlepiej pomagając sobie drewnianym patyczkiem. Siewki trzymamy TYLKO za liście – nigdy nie za cienkie pędy.

 

Pikowanie siewek.

 

Wszystkie informacje na temat wykonania rozsady do multipalet znajdziecie w artykule TUTAJ.



You might also like More from author

Leave A Reply