Grzyby z własnej uprawy – warto spróbować

4

Nasze leśne grzyby to źródło wyszukanego smaku – właśnie za to cenimy je najbardziej, mimo ich niezbyt dużych wartości odżywczych. Wspaniałym aromatem i smakiem odznaczają  się także grzyby używane w kuchni azjatyckiej, które coraz częściej trafiają na nasze stoły. Znakomicie wzbogacają walory smakowe potraw, a jednocześnie mają korzystny wpływ na zdrowie – co zostało docenione przez azjatycką medycynę. I choć jeszcze nie są rozpowszechnione w sprzedaży, to w niezbyt trudny sposób można samemu je uprawiać korzystając ze specjalnych zestawów zawierających grzybnię poszczególnych odmian. Właściwie pielęgnowana grzybnia wydaje owocniki już po 21 dniach uprawy, a cały okres owocowania trwa 3 miesiące. Uprawę grzybów można zacząć o dowolnej porze roku, o ile dysponujemy pomieszczeniem zapewniającym optymalną temperaturę wzrostu grzybni. Przeczytajcie poniżej, co znajduje się w takim zestawie do samodzielnej uprawy grzybów oferowanym przez firmę PlantiCo i jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja grzybni.

Boczniak cytrynowy   Shitake   Boczniak ostrygowaty

Grzybnia z podłożem – opakowanie pudełko kartonowe ok. 2,5 kg

W zestawie do samodzielnej uprawy grzybów o znajdują się:
– drewniane kołeczki zaszczepione grzybnią (do wyboru Boczniak ostrygowaty,  Shitake lub Boczniak cytrynowy),
– 2 opakowania suchego substratu (umożliwia uprawę w 2 terminach) do przygotowania  podłoża, na którym będą rosły grzyby,
– woreczki oraz opaski zaciskowe.
Produkt ten został tak przygotowany,  aby można było rozpocząć uprawę w dowolnym terminie  ciesząc się wysokim plonem świeżych grzybów.

Etapy uprawy

1. Do załączonego plastikowego opakowania wlewamy gorącą wodę i wsypujemy suchy substrat (pellet ze słomy), który zwiększając swoją objętość wypełnia plastikowy woreczek. 
2. Worek zamykamy opaską zaciskową. Gdy substrat już wystygnie i uzyska na całej długości taką samą średnicę wciskamy lub wbijamy w niego załączone kołeczki zaszczepione grzybnią, zaklejamy powstałe otwory, a następnie cały woreczek nakłuwamy igłą lub szpilką (ok. 30-50 nakłuć).
3. Zaszczepiony blok substratu umieszczamy w półcieniu (w pomieszczeniu lub na zewnątrz). Przerośnięty grzybnią substrat nacinamy w miejscach pojawiania się  guzków owocników, ew. usuwamy nalepki z miejsca zaszczepienia.

Grzybnia w zestawie
 
W czasie uprawy ważne jest utrzymanie optymalnej  temperatury,  która wynosi odpowiednio: dla  boczniaka ostrygowatego 10-20oC , boczniaka cytrynowego 18-30oC  i shitake 14-18oC. Najlepszym miejscem do rozwoju owocników jest wilgotna piwnica lub komórka. Od wiosny do jesieni możemy również uprawiać grzyby w ogrodzie wśród gałęzi drzew i krzewów. Warunkiem do osiągnięcia obfitych zbiorów owocników wysokiej jakości jest utrzymywanie podwyższonej wilgotności i zapewnienie minimalnego oświetlenia. Zraszając substrat kilka razy dziennie, zapobiegniemy wysychaniu jego powierzchni.

Pierwszych zbiorów możemy oczekiwać po ok. 21 dniach od rozpoczęcia rozwoju grzybni. Kolejnych po 21-26 dniach. Z bloku substratu możemy zebrać do 3 kg świeżych owocników grzybów.

 

You might also like More from author

4 Comments

  1. Janka says

    Piękne grzybki ! 🙂 Kupiłam już jakiś czas temu opakowanie boczniaka cytrynowego, ale było bez substratu w opakowaniu, planuję znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie jak się ociepli, ale widzę, że w koszyczkach zastosowano też inne podłoże, nie-słomę, jak mniemam, można wiedzieć jakie ? Wtedy moja kuchnia oprócz ogrodu stałaby się jeszcze lasem ! 😀

  2. Janka says

    jeśli można, to jeszcze chciałabym się dowiedzieć, gdzie można kupić zestaw z podłożem 🙂

  3. JolaP says

    Te śliczne grzybki w koszykach pokazane były na zeszłorocznej Chelsea Flower Show. A gotowe zestawy z podłożem to hit sezonu firmy Plantico – sprzedają ze swojego sklepu internetowego. Można też kupić kołeczki do uprawy na pniu drzewa (wcześniej ściętego) – ale to już trudniejsze, bo trzeba mieć teń pień przecież 🙂

Leave A Reply