Dynia niebieska 'Marina di Choggia’ najsmaczniejsza!

0

Dynia niebieska 'Marina di Choggia’ jest mało atrakcyjna z wyglądu – jej pokryta niebieskimi bąblami skórka kryje jednak niesamowicie smaczny i delikatny miąższ, który jest prawdzimym rarytasem dla każdego kucharza. Pochodzi z Włoch, gdzie nadal jest uwielbiana i przyrządzana na różne sposoby.

Niebieskie dynie w SklepieNaOgrodowej

Dynię 'Marina di Choggia’ z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie, czego dowiodły Panie biorące udział w zeszłorocznych eksperymentach prowadzonych przez Zielony Kącik Badawczy organizowany przez nasz portal oraz magazyn ogrodniczy Twój Ogrodnik. Ich cenne doświadczenia opisane są poniżej:

 

Twój Ogrodnik

 

Zalety odmiany 'Marina di Choggia’:

Dynia niebieska 'Marina di Choggia’ jest bardzo efektowna, ale też i smaczna! Delikatnie słodkawa z dużymi pysznymi pestkami. Z 2 sadzonek można otrzymać 5 dorodnych dyń. Jej wymagania glebowe są takie same jak każdej innej dyni, a po jesiennych zbiorach przechowuje się jeszcze miesiącami aby karmić domowników przez całą zimę. Ogromną zaletą jest jej duża tolerancja na mączniaka, gdy większość pozostałych odmian w warzywniku jest nim zarażona, ona jedna pozostaje zdrowa i dopiero przymrozek daje radę ją pokonać.

 

Jak uprawiać niebieską dynię 'Marina di Choggia’:

SIEW:

Nasionka BZUZI zostały wysiane wewnątrz 1go marca i zaczęły wyglądać z ziemi dokładnie po 10-ciu dniach. Po 3 tygodniach wytworzyły się już z nich piękne, zdrowe sadzonki. Dobrze czuły się na parapecie w pojemniczkach spożywczych z dorobionymi otworami w denku, ale na początku maja zaczęły już nocować w tunelu foliowym – ogrodniczka bacznie śledziła prognozy pogody !

 

Dynia odm. 'Marina di Choggia' -siewki

Dynia odm. 'Marina di Choggia’ -siewki.

 

15go maja sadzonki dyń BZUZI trafiły na dobrze nasłonecznioną rabatę w warzywniku, którą ogrodniczka wyściółkowała czarną tkaniną do ściółkowania. Czarna tkaniana do ściółkowania przepuszcza wodę deszczową oraz powietrze, lecz hamuje wzrost chwastów i nadmierne parowanie wody z gleby – brawo za pomysł!

 

Dynia odm. 'Marina di Choggia' -siewki wysadzone 15go maja na wyściółkowane tkaniną zagony

Dynia odm. 'Marina di Choggia’ -siewki wysadzone 15go maja na wyściółkowane tkaniną zagony.

 

 

Dynia odm. 'Marina di Choggia' -fazy wzrostu owoców.

Dynia odm. 'Marina di Choggia’ -fazy wzrostu owoców.

 


WZROST I PLONY:

Niebieska dynia rosła równie dobrze u MARGARETKI3 – w sierpniu silnie rosnąca roślina ‘uciekła’ już poza swoje wyznaczone poletko i zawiązała kilka dyniek. Radziła sobie świetnie – szczególnie, że w tym roku u MARGARETKI3 było mokre i kapryśne lato. Nie złapała żadnych chorób, liście zważył dopiero listopadowy przymrozek.

 

Dynia odm. 'Marina di Choggia' charakteryzuje się silnym, zdrowym wzrostem.

Dynia odm. 'Marina di Choggia’ charakteryzuje się silnym, zdrowym wzrostem.

 

Pomimo tego, iż na początku uprawy wydaje się że dynia niebieska 'Marina di Choggia’ jest bardzo plenna – to zazwyczaj tylko 2 lub 3 zawiązki przetrwają i wytworzą owoce, ale owoce te są naprawdę duże. Ze względu na długi okres dojrzewania, warto dynie siać już wewnątrz w marcu – wtedy może do listopada uda się zebrać nawet 4 owoce z roślini, ale to zależy również od letniej pogody. W październiku/listopadzie można zabrać się za zbiory dyń – więcej o tym jak i kiedy je zbierać oraz przechowywać znajdziecie TUTAJ.

 

Dynia odm. 'Marina di Choggia' w ogrodzie u Margaretki3.

Dynia odm. 'Marina di Choggia’ w ogrodzie u Margaretki3.

 

UWAGA! Siewki dyń są przysmakiem dla ślimaków, a więc trzeba bardzo uważać aby uprawa nie zakończyła się jak u MIMKI: „ … doszczętnie zjedzona przez ślimaki”.

 

Twój Ogrodnik

You might also like More from author

Leave A Reply