Ciężki, mokry śnieg to niebezpieczeństwo dla ogrodu

0

Śnieg podczas zimowych miesięcy jest dla ogrodu bardzo pożyteczny – z pewnością zabije wiele szkodników i otuli rośliny przez lodowatymi wiatrami oraz niskimi temperaturami. Dodatkowo pozwoli nam spokojnie przygotować się do nowego sezonu i z czystym sumieniem odpocząć. Musimy jednak zwrócić uwagę, czy czasami nie powoduje on zniszczeń w ogrodzie. Puszysty, suchy śnieżek nikogo nie powinien martwić – szczególnie niebezpieczny jest ten ciężki, mokry śnieg i zamarzające na roślinach opady podczas bardzo zimnych dni.

 

Fot. K Bellingham

Ogrodnik oczyszcza śnieg z młodego żywopłotu bukowego.

 

Jak zadbać o ogród podczas opadów ciężkiego, mokrego śniegu:

• Rośliny zimozielone o formach naturalnych nie powinny mieć problemu ze zbyt ciężkim śniegiem, tak więc wystarczy je obserwować i otrząsać śnieg według własnego uznania. Jednak formy stożkowe lub kuliste mogą bardzo ucierpieć. Jeśli mieszkamy w rejonie, w którym opady śniegu są każdego roku obfite, to przed nadejściem zimy należałoby drzewka lub krzewy odpowiednio zabezpieczyć. Przed nadejściem śniegów korony ich związujemy delikatnie sznurkiem ogrodniczym, aby oblepione śniegiem lub lodem gałęzie nie wyginały się i nie łamały. Dodatkowo po obfitych opadach zawsze zrzucamy śnieg, nawet gdy prognozy przewidują ocieplenie.

• Formowane żywopłoty także należy regularnie oczyszczać z ‘czap’ ciężkiego śniegu, gdyż podobnie jak strzyżone topiary mogą utracić swój kształt. Wszystkie rośliny oczyszczamy z połamanych gałązek.

• Należy uważać na młode krzewy i drzewa liściaste – a w szczególności te, które jeszcze nie zgubiły liści, np. dęby, buki i graby. Mokry śnieg i lód łatwo przylepiają się do liści pociągając za sobą w dół całą roślinę – jest to najczęstszym powodem łamania się drzewek zimą. Delikatnie otrząsamy śnieg za pomocą miotły.

• Starajmy się nigdy nie przycinać, podlewać czy dokarmiać roślin w ogrodzie podczas śnieżnych, zimowych miesięcy. Są one teraz w stanie spoczynku, dzięki czemu łatwiej przetrwają zimną porę roku. Pobudzanie ich do wzrosu może spowodować uszkodzenie lub śmierć rośliny.

• Jeśli mamy przed domem na ganku lub na tarasie, balkonie czy patio rośliny w donicach i skrzyniach, to nadejście śnieżnej pogody prawdopodobnie zakończy ich sezon. Jednak jeśli rosną w nich byliny, krzewy lub drzewka odporne na minusowe temperatury (np. wrzosy, trawy ozdobne, derenie), a pojemniki są mrozoodporne, to wystarczy oczyścić rośliny ze śniegu – będą one mogły nadal zdobić wasze otoczenie.

 

Fot. K Bellingham

Młode brzozy niebezpiecznie gną się pod ciężarem mokrego śniegu.

 

• Nie chodzimy po zamarźniętych lub ośnieżonych trawnikach, gdyż możemy spowodować gnicie oraz śmierć darni.

• Pilnujemy aby nie było zbytnich obciążeń na szklarni, inspekcie czy cieplarni foliowej. Mokry, ciężki śnieg zrzucamy aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji!

You might also like More from author

Leave A Reply