Borówka amerykańska – sadzonki, odmiany, owoce i uprawa w ogrodzie

0

Zamiast płacić w sklepie wysoką cenę za owoce borówki amerykańskiej, można we własnym ogrodzie posadzić kilka krzewów, by cieszyć się obfitymi zbiorami owoców nie tylko smacznych, ale i bardzo zdrowych. Jaką wybrać odmianę, jak sadzić borówkę, a także jak zapobiec chorobom i błędom w uprawie? Podpowiadamy w poradniku.

Właściwości zdrowotne i zastosowanie borówki amerykańskiej

Owoce borówki nie tylko są bardzo smaczne, ale posiadają także liczne witaminy i polifenole. Wykazują więc działanie przeciwutleniające, które z kolei zapobiega stanom zapalnym, chorobom układu krążenia, a nawet nowotworom.

Jak uprawiać borówkę amerykańską? Stanowisko i sadzenie

Aby krzewy borówki mogły owocować, trzeba zapewnić im dobre miejsce na działce. Gleba nie może być podmokła. Najlepiej zagwarantować borówce glebę przepuszczalną, kwaśną (pH 3,8-5) oraz torfiasto-piaszczystą. Jeśli gleba będzie gliniasta, borówka może nie owocować. Samo miejsce powinno być osłonięte od wiatru, ale jednocześnie odkryte na działanie promieni słonecznych – im więcej światła będą mieć owoce, tym krzewy staną się zdrowsze, a jagody słodsze.

Sadzenie borówki powinno nastąpić wiosną, jeszcze przed rozwojem pąków. Najlepsze będą sadzonki dwuletnie w pojemnikach.

Najczęstsze błędy w uprawie borówki amerykańskiej

Jeśli borówka słabo rośnie lub nie owocuje, jest to sygnał, że ogrodnik popełnił istotny błąd w uprawie. Do najczęstszych błędów należą poniższe punkty:

  • Zbyt wiele wilgoci i cienia.
  • Zbyt duża lub niska kwasowość gleby – optymalna wynosi 4-5 pH.
  • Krzewy posadzono bezpośrednio w torfie.
  • Nie zastosowano drenażu na terenie podmokłym.

Jak prawidłowo pielęgnować borówkę amerykańską? Zasady uprawy

Prawidłową pielęgnację i uprawę borówki amerykańskiej, dzieli się na 3 etapy: nawożenie, przycinanie i podlewanie. Po pierwsze borówka potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Są tutaj wskazane nie tylko nawozy mineralne, ale także azot, potas fosfor i magnez. Dawkę azotu trzeba jednak podzielić na 3 raty: gdy rozwijają się pąki nawozimy 40% azotu, w maju zmniejszamy dawkę do 35%, a na początku czerwca – do 25%.

Jeśli chodzi o podlewanie, można zastosować zakwaszoną wodę (łyżeczka kwasku cytrynowego na wiaderko wody lub rozcieńczony ocet do 0,2%). Borówka lubi także wilgoć, zwłaszcza w momencie dojrzewania owoców (sierpień). W kwestii przycinania, dokonuje się go jesienią, gdy opadną liście lub na wiosnę. Należy wykonać ponadto cięcie odmładzające co 6-7 lat.

Jaką wybrać odmianę borówki amerykańskiej?

Po latach selekcji wyhodowano mnóstwo odmian, które różnią się od siebie obfitością zbiorów, mrozoodpornością czy też terminem zbioru. W naszych warunkach klimatyczny najlepiej jest uprawiać odmiany bardziej wytrzymałe, takie jak:

  1. Odmiany wczesne: ‘Reka’, ‘Duke’, ‘Earliblue’, ‘Zuckertraube’
  2. Odmiany średniowczesne: ‘Zuckertraube’, ‘Toro’, ‘Northcountry’
  3. Odmiany późne: ‘Jersey’, ‘Brigitta Blue’, ‘Spartan’

Do najsmaczniejszych z kolei odmian, które również można uprawiać w polskich ogrodach, należą: ‘Blueray’, ‘Bluecrop’, ‘Bluegold’, ‘Bonus’, ‘Herbert’, ‘Duke’, ‘Jersey’, ‘Northland’, ‘Elizabeth’, ‘Pink Lemonade’.

Jak rozmnażać krzewy borówki amerykańskiej?

Jeśli ktoś chce powiększyć liczbę krzewów borówki we własnym ogrodzie, może spróbować ją rozmnożyć na jeden z czterech sposobów. Pierwszy to rozmnażanie borówki przez sadzonki zdrewniałe – to najpopularniejsza metoda. Sadzonki ścina się późnią jesienią po pierwszych przymrozkach. Trzeba je następnie przechować w temperaturze od 0°C do +5°C (np. w lodówce). Sadzonki umieszcza się w inspektach, a ich wzrost można zaobserwować po 4-5 tygodniach.

Kolejna metoda to rozmnażanie przez sadzonki zielne. Wykorzystuje się tutaj młode i niezdrewniałe pędy, które należy pobrać na przełomie czerwca i lipca. Ogrodnicy rozmnażają także borówkę przez odkłady. Długie pędy przygina się w takim przypadku w marcu do ziemi, a następnie umieszcza w odpowiednio przygotowanym rowku. Pęd należy dodatkowo przymocować do ziemi. Jesienią można odciąć ukorzeniony odkład i posadzić w wybranym miejscu.

Ostatnia z metod rozmnażania to kopczykowanie. Polega ona na przycięciu krzewu na wiosnę. Gdy młode pędy osiągną ok. 10 cm wysokości, należy obsypać je luźnym podłożem do połowy wysokości. Jesienią trzeba odsłonić pędy ukorzenione i oddzielić je od matecznego krzewu.

 

You might also like More from author

Leave A Reply