Bodziszek – bylina doskonała

6

W ogrodach można spotkać ponad 200 przeróżnych gatunków bodziszka. Jest to łatwa w uprawie i bardzo lubiana przez ogrodników bylina, którą najczęściej obsadza się swobodne rabaty mieszane o naturalnym wyglądzie. Ze względu na kolorystykę kwiatów bodziszki chętnie są sadzone w ogrodach romantycznych oraz wiejskich. Odpowiednio pielęgnowane będą kwitły od maja do pierwszych przymrozków.

 

Bodziszki na rabacie. Fot. K Bellingham

 

Uprawa bodziszków w pigułce:

Bodziszki tolerują prawie każdą glebę. Nie lubią miejsc podmokłych, ale mogą znieść dosyć ubogie podłoże. W zależności od gatunku mogą rosnąć w słońcu, częściowym lub całkowitym zacienieniu. Odznaczają się dużą odpornością na szkodniki oraz choroby grzybowe, łatwo można je rozmnożyć za pomocą nasion lub podziału bryły korzeniowej. Aby przedłużyć okres kwitnienia, bodziszki na początku lata warto przyciąć do wysokości 15 cm nad ziemią – rośliny wkrótce pokryją się młodymi liśćmi oraz nowymi kwiatami. Takie cięcie szczególnie polecane jest przy wybujałych gatunkach.  

Najciekawsze gatunki :

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) dorasta zaledwie do 20cm wysokości, a więc jest świetnym kandydatem do ogrodów skalnych oraz nasadzeń w ogrodach żwirowych. Można go również uprawiać w donicach. Kwitnie od maja do października.

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) jeszcze do niedawna był pospolitą rośliną łąkowa  występującą w większości krajów europejskich. Dzisiaj częściej spotkać go można w ogrodach, jego delikatne błękitne kwiaty zdobią rabaty od czerwca do października i wspaniale komponują się wysokimi czosnkami ozdobnymi, trawami oraz innymi naturalnie wyglądającymi bylinami. Bodziszek łąkowy dorasta do 70cm i najlepiej rośnie w słońcu lub częściowym zacienieniu.

Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum),Bodziszek popielaty. bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) oraz bodziszek popielaty  (Geranium cinereum) są prawdziwie ozdobnymi bylinami. Dorastają do 40cm wysokości i najciekawiej wyglądają posadzone w grupach nie mniejszych niż 3, wzdłuż krawędzi swobodnie obsadzonych rabat mieszanych. Świetnie komponują się z trawami ozdobnymi, szczególnie delikatną ostnicą mocną (Stipa tenuissima).

Ze względu na swój błękitny kolor bodziszek himalajski 'Johnson Blue’ (Geranium himalayense) jest prawdziwą gwiazdą ogrodów. Dorasta do wysokości około 30cm i najciekawiej wygląda jako roślina obwódkowa w kompozycjach z zielonkawymi kwiatami przywrotnika ostroklapowego oraz czosnkiem Krzysztofa.

 

Bodziszek himalajski. Fot. K Bellingham

 

W tradycyjnych ogrodach angielskich najbardziej lubiane są bodziszki 'Ann Folkard’  (Geranium 'Ann Folkard’) oraz bodziszk Endressa (Geranium x oxonianum, G. endressii). Pomimo tego, iż bodziszki te dorastają do 60cm to często sadzi się je na obrzeżach rabat. Szczególnie w zestawieniach z kocimiętką, łubinami, czyśćcem wełnistym oraz  różami. Są nieodłącznym elementem romantycznych ogrodów wiejskich ‘cottage garden’.

 

Bodziszek endressa na rabacie. Fot. K Bellingham

 

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) toleruje miejscaBodziszek żałobny. zacienione, więc to właśnie jego spotyka się na rabatach w ogrodach leśnych. Pomimo smutnej nazwy występuje w wielu ciekawych kolorach od ciemnego fioletu zaczynając i na bieli kończąc. Jest wysoką byliną (wys. 75cm) sadzoną często w dużych grupach w głębi rabat. Ładnie wygląda w towarzystwie mekanopsów (Mecanopsis) oraz naparstnic (Digitalis purpurea).

You might also like More from author

6 Comments

  1. maszka says

    To prawda, bodziszki są wspaniałymi ,łatwymi w uprawie roślinami. Oprócz uroczego kwiecie mają też bardzo ciekawe i często ozdobne ulistnienie. Lubię je bardzo .

  2. KasiaB says

    Ja jestem totalnym fanem bodziszków. Były to pierwsze byliny, które całkowicie zawróciły mi w głowie i zawsze są podstawą wszystkich projektowanych przeze mnie ogrodów. Uwielbiam te ciemne kwiatki bodziszków żałobnych i delikatne bodziszki łąkowe. Nie wyobrażam sobie rabat bez bodziszków Endressa. Pozdrawiam!!!

  3. Doranmaa says

    Chcę się odnieść do zdania, że bodziszki nie lubią miejsc podmokłych – moje przeżyły dwa lata stania w wodzie i czują się świetnie 🙂

  4. KasiaB says

    Bodziszków jest tak strasznie dużo, że pewno jakieś lubią i mohkre stanowiska. Ciekawa jestem co to za bodziszki i w jakij wodzie stały? Czy to było bagno?

  5. Vertue says

    Na wilgotne miejsca można spróbować bodziszka błotnego (G. palustre), nasz rodzimy gatunek, tworzący zbiorowiska z wiązówka błotną na terenach wilgotnych, wręcz podmokłych. Bardzo ładny. 🙂

  6. masia says

    Dołączam się do tych lubiących bodziszki -moje posadzone w ekstremalnym miejscu
    gdzie temp. w lecie sięga 45-50 *c -dają radę-i kwitną obłędnie.

Leave A Reply