Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Zakładamy własny sad, czyli jak sadzić drzewka owocowe

Jeśli etap planowania przydomowego sadu mamy za sobą i udało się już kupić wlaściwe odmiany drzew owocowych to należy przystąpić do ich sadzenia. Ponieważ sad to inwestycja na lata, trochę czasu warto poświęcić na staranne przygotowanie gleby. Stanowiska dla roślin sadowniczych powinny być dokładnie odchwaszczone i użyźnione substancjami organicznymi, najlepiej przekompostowanym obornikiem. Warto również zadbać o prawidłowy odczyn gleby, który ma duży wpływ na siłę wzrostu roślin i intensywne owocowanie. Dla jabłoni i gruszy gleba powinna być lekko kwaśna (ph 6,1-6,7), morele i brzoskwinie dobrze rosną na stanowiskach lekko kwaśnych, obojętnych lub lekko zasadowych, wiśnie i czereśnie preferują odczyn obojętny.

Drzewa owocowe z gołym korzeniem sadzimy poza okresem wegetacji, czyli jesienią lub wczesną wiosną. Termin jesienny (od połowy października do listopada i grudnia, o ile gleba nie zamarznie) jest korzystny dla większości gatunków. Jesienne sadzenie pozwala na lepsze ukorzenienie się sadzonki przed okresem wegetacji i w rezultacie niższy nakład pracy na utrzymanie rośliny w następnym sezonie. Wiosną lepiej sadzić rośliny wrażliwe na mróz (głównie morele i brzoskwinie), które mroźnej zimy mogą nie przetrzymać bez specjalnego zabezpieczenia. Sadząc drzewka wiosną pamiętamy, że będą wymagały troskliwej opieki szczególnie w okresach suszy, ze względu na zbyt słabo wykształcony system korzeniowy.

Sadzenie krok po kroku

• do sadzenia wybieramy drzewka wysokie przynajmniej na 120 – 150 cm o przekroju pędu w najgrubszym miejscu powyżej 1 cm, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym (powinien posiadać oprócz grubych korzeni głównych także cienkie korzenie boczne),
• dołek do sadzenia powinien swobodnie pomieścić system korzeniowy do wysokości okulizacji. Jeśli gleby do sadzenia nie udało się nam wcześniej przygotować, dołek powinien być na tyle większy, aby na dnie zmieścić sporą ilość kompostu lub przekompostowanego obornika wymieszanego z ziemią,
• w tak przygotowanym dołku umieszczamy drzewko, rozkładamy korzenie i zasypujemy żyzną ziemią, potrząsając drzewkiem, aby się dobrze ułożyła pomiędzy korzeniami. Dla dobrego ubicia ziemi możemy ją udeptać.
• w trakcie sadzenia dbamy, aby miejsce okulizacji znalazło się kilka cm nad powierzchnią ziemi.
• posadzone drzewko podlewamy sporą ilością wody.
• dla zabezpieczenia przed wiatrem w pierwszym okresie wzrostu drzewka palikujemy. Odmiany szczepione na karłowych podkładkach wymagają palikowania przez cały okres uprawy.
• drzewka sadzone jesienią kopczykujemy – czyli obsypujemy ziemią miejsce okulizacji, aby ochronić je przed przemarznięciem.
• sadzonki zabezpieczamy także przed nieproszonymi gośćmi (zające, sarny), którzy zimą i na przedwiośniu chętnie obgryzają smaczne gałązki i korę młodych roślin.
• glebę wokół roślin szczepionych na karłowych i średniokarłowych podkładkach ugorujemy (nie pozwalamy na wzrost żadnych roślin); wokół drzew na silnych podkładkach możemy utrzymać murawę.

przeczytaj także

Smakowite, słodkie i soczyste gruszki należą do najbardziej poszukiwanych owoców

więcej...

Jak rozmnożyć złocienie?

więcej...

Ekologiczny warzywnik na Warmii prezentowany przez jego projektantkę Katarzynę Bellingham

więcej...

Ogrodową przygodę z różami najlepiej zacząć jesienią

więcej...

Wiosną balkony i tarasy mogą wyglądać równie pięknie jak ogrody ozdobione kwitnącymi donicami

więcej...

komentarze

MisiekMar

 

2015-03-25

g 15:39:00

Bardzo fajny Case . Proponuję zajrzeć jeszcze na: http://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod,b1363.html , ciekawe tematy, które również mogą się przydać :)

ogrodnik5

 

2014-02-12

g 20:37:15

bardzo dobry artykuł ale trzeba pamiętać że dużo zależy też od wyboru samego drzewka musimy wybierać drzewka które mają świetny wigor i nie są uszkodzone przez maszyny czy narzędzia podczas wykopywania http://passiflorachojnice.blogspot.com/2014/02/sadzenie-drzew-owocowych.html połową sukcesu jest dobry wybór drzewka

rafsad

 

2014-01-31

g 12:04:13

fajnie:) zapraszam do mnie www.rafsad.blogspot.com

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Agapant 'Blue Triumphator'
Agapanthus
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Jest to bez wątpienia największy i najbardziej znany ogród we Florencji. więcej...

konkurs

Do wygrania zestawy cebulek do wiosenego sadzenia więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl