Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Tekst: K Bellingham; Foto: my-cottage-life-bubisa.blogspot.com

Ptaki zimowych ogrodów

Wiele ptaków nie odlatuje do ciepłych krajów i pozostaje aktywnych zimą. Towarzyszą nam podczas mroźnych dni licząc na pomoc i opiekę.  Szczególnie trudno jest im gdy temperatury spadają poniżej zera, a dookoła zalega gruba warstwa śniegu. Regularne dokarmianie ptaków to wielka frajda dla całej rodziny – średnio potrzeba około 7 kg czarnych pestek słonecznika (podczas mocnych mrozów 10kg) oraz kilka kawałków słoninki i parę jabłek na miesiąc.

Pamiętajmy tylko, że jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, to nie możemy tego przerywać!!!  Dodatkowo należy zapewnić im wodę oraz bezpieczeństwo pilnując,  aby budki lęgowe i karmniki znajdowały się poza zasięgiem kotów.

 

Sikora modra.

 

Ptaki są prawdziwą ozdobą zimowych ogrodów. Czasami do karmników przylatują rzadko spotykane piękności, więc zawsze warto mieć na parapecie przygotowaną lornetkę – nigdy nie wiadomo kiedy przyleci gil, grubodziób czy jemiołuszka?

Karmnik Transparentny karmnik do zamontowania na oknie, radość dla obserwujących i ucztujących. 

 Gatunki ptaków przylatujących do Twojego ogrodu zależą od natężenia mrozu i oczywiście lokalizacji – w mieście, na wsi, w lesie czy nieopodal pól i łąk. Oto jakie okazy udało nam się zaobserwować przy wiejskim gospodarstwie:

Sikorę bogatkę (główne zdjęcie) zawsze można spotkać w pobliżu drzew i krzewów. Podczas sezonu żywi się głównie pająkami, gąsienicami, owadami oraz pąkami, owocami i nasionami drzew. W zimie chętnie  wzbogaci swoją dietę w pokarm pochodzenia zwierzęcego – poza ulubionymi pestkami słonecznika oraz orzeszkami ziemnymi z przyjemnością  zje wysokokaloryczne kule tłuszczowe, kawałki słoniny i sera.

Czarnogłówka zwyczajna to niewielki ptaszek o dużej głowie i grubej szyi, objęty ścisłąCzarnogłówka zwyczajna. ochroną gatunkową. Jest podobny do sikorki ubogiej, ale ma na głowie matowo-czarną czapeczkę sięgająca aż do krawędzi płaszcza. Uwielbia wszelkie owady, a jesienią i zimą chętnie będzie stołowała się w ogrodzie, gdzie zjada miękkie nasiona suchych traw, drzew oraz bylin, a także drobne owoce. Dokarmiamy ją czarnymi pestkami słonecznika.

Sikora modra.Sikora modra, zwana modraszaką, mierzy tylko 10cm - ale w ogrodach zawsze jej pełno. Jest niesamowicie ruchliwa i zwinna, ma bardzo urozmaicony jadłospis. Uwielbia larwy owadów, gąsienice oraz pająki, nie pogardzi owocami i pąkami. Zimą chętnie poczęstuje się wysokokaloryczną kulą z tłuszczu i ziaren oraz kawałkami słoniny. Dla modraszek szczególnie polecamy opisany przez nas w innym artykule przysmak w szyszce.

 

przeczytaj także

Nowy, bezpłatny kalendarz na pulpit komputera

więcej...

W styczniu dawny ogrodnik doglądał swojej piwniczki i pielęgnował rośliny domowe

więcej...

Najlepszy prezent dla pierzastych przyjaciół na mroźne dni

więcej...

Na naszą roślinę stycznia wybraliśmy ciemiernika

więcej...

Jarmuż to piękna ozdoba jesienno-zimowego ogrodu, a także super zdrowe warzywo 

więcej...

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Hiacynt 'Jan Bos'
Hyacinthus orientalis
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Jest to bez wątpienia największy i najbardziej znany ogród we Florencji. więcej...

konkurs

Do wygrania zestawy cebulek do wiosenego sadzenia więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl