Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

źródło: www.wejherowo.pl

Park im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie pochodzi z XVIII wieku i jest to typowym parkiem pałacowym w stylu angielskim. Liczne stare drzewa, kolorowe kwietniki,  zbiorniki wodne oraz rozległe trawniki przypominają o ciekawej historii tego miejsca, która nierozerwalnie połączona jest ze znajdującym się w nim Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków. Ostateczny kształt pałacu pochodzi z XIX wieku, a obecnie prezentuje sobą styl neogotycki z wyraźnymi elementami renesansu. Bryła budynku jest nietypowa dla pałaców Pomorza, ponieważ kształtem i wyglądem nawiązuje do willi południowych Włoch. Niebywałą atrakcją dla turystów i zagadką dla historyków sztuki, są odkryte podczas remontu pałacu malowidła naścienne. Wykonane są w stylu malarstwa pompejańskiego (15 r. p.n.e. - 63 r n.e.) i przedstawiają uroki przyrody oraz architektury Italii; są arkady, taras z balustradą oraz zamglony włoski pejzaż z morzem, wyspą i klifowym wybrzeżem. Polichromią pokryte są wszystkie pomieszczenia pałacu.

 

Park im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie

 

Projekt rewitalizacji parku rozpoczęto latem 2009 roku i polegał on na przywróceniu walorów historyczno-przyrodniczych parku. Zakres prac obejmował odtworzenie i budowę ścieżek parkowych w ich historycznym przebiegu, pielęgnację i zachowanie drzewostanu, nasadzenia nowej zieleni, wykonanie instalacji nawadniającej nową zieleń, stworzenie ścieżki dydaktycznej poprzez oznakowanie cennych przyrodniczo okazów. Powstały więc drogi, ścieżki oraz aleje parkowe i altana widokowa. Dokonano również nowych nasadzeń i wykonano pergolę dla róż (przy Alei Różanej). Projekt obejmował także pielęgnację drzewostanu – około 150 szt. starych drzew.

 

Dzięki systematycznej rewitalizacji park stał się urokliwym i wręcz magicznym miejscem dla mieszkańców Wejherowa i turystów. W Pałacu zaś obecnie mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej udostępnione do zwiedzania pn.-pt. 10.00-17.00, sob.-niedz. 11.00-17.00 Oprócz Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków w parku znajdują się także: amfiteat miejski, świetny nowoczesny plac zabaw, przemiła kawiarenka oraz  staw.

źródło: www.wejherowo.pl

przeczytaj także

Nowy Jork jest miastem stali, szkła, aluminium oraz ZIELENI

więcej...

Romantyczne założenie pałacowo-parkowe sprzed 200 lat

więcej...

Jedną z największych kwiatowych atrakcji Holandii jest ogromny, ponad 30-sto hektarowy park – ogród

więcej...

Ogromne kaktusy SAGUARO fascynują i przyciągają na pustynię tysiące turystów

więcej...

Wizyta w Zamku Trojskim to świetna ucieczka od gwarnej, zatłoczonej Pragi

więcej...

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Lilia 'Faith'
Lilium
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Jest to bez wątpienia największy i najbardziej znany ogród we Florencji. więcej...

konkurs

Do wygrania zestawy cebulek do wiosenego sadzenia więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl