Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Kwiaty balkonowe - co zrobić, żeby były piękne

Ukwiecony balkon, przestronny taras, a nawet przemyślnie zagospodarowany zielenią  parapet  to nie jest  namiastka ogrodu – to może być całkowicie wyjątkowe zielone wnętrze, dzięki któremu odpoczniemy i zrelaksujemy się po najcięższym dniu. Ważne, żeby rośliny były świeże i zdrowe, a kwiaty towarzyszyły nam od wiosny do jesieni. Jak zadbać o rośliny nie przemęczając się przy tym zbytnio? Możliwości jest sporo, ale zacznijmy od początku.

Zwiększamy swoje szanse, czyli dobór roślin i pojemników
• Rośliny na balkon lub taras dobieramy z uwzględnieniem nasłonecznienia – jest to jeden z podstawowych warunków wpływających na ich funkcjonowanie. Na powierzchnie usytuowane od północy i wschodu kupujemy begonie, niecierpki i byliny cieniolubne, np. funkie, paprocie. Pelargonie, petunie, werbeny, surfinie i trawy ozdobne kochają słońce i tylko w takich warunkach będą się najlepiej rozwijać.
• Pojemniki wybieramy wg zasady im większy tym lepszy, oczywiście po uwzględnieniu rozmiarów naszego balkonu, tarasu czy parapetu. Duże donice to mniejszy kłopot jeśli chodzi o podlewanie (podłoże nie wysycha tak szybko jak w małych pojemnikach) i więcej miejsca dla korzeni do rozwoju. Zasada dużego pojemnika dotyczy w szczególności roślin, które nie są typowo doniczkowe, np. większe odmiany dalii, mieczyki czy inne kwiaty sadzone zwykle w gruncie.
• Podłoże w pojemnikach musi być przepuszczalne, czyli na dnie koniecznie umieszczamy warstwę żwiru lub kamieni. Wszystkie donice powinny mieć na dole otwór, którędy odpłynie nadmiar wody deszczowej lub z podlewania. Warto także ustawić je na podstawce – zabezpieczymy się przed kałużami, a także zapewnimy roślinie żelazny zapas wilgoci w postaci wody zgromadzonej na podstawce.

Podlewanie, dokarmianie, ogławianie
• Podlewanie to zwykle stały obowiązek właścicieli ukwieconych balkonów i tarasów. Na opady atmosferyczne możemy liczyć tylko częściowo, ponieważ dostęp do pojemnika najczęściej jest ograniczony przez liście i kwiaty. Dlatego nawet po deszczu warto sprawdzić, czy gleba jest wystarczająco wilgotna. W upalną pogodę intensywnie kwitnące rośliny umieszczone w małych donicach czy wiszących pojemnikach trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie. Takiego obowiązku unikną te osoby, które postawiły na donice o dużej objętości.
• Dokarmianie nawozami mineralnymi lub naturalnymi ma szczególnie duże znaczenie dla intensywnie kwitnących roślin. Już na progu sezonu warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki, zwykle rozpuszczane w wodzie, którą podlewamy rośliny. Jeśli uprawiamy na balkonie zioła, z których korzystamy w kuchni, zwróćmy uwagę, aby używać tylko naturalnych odżywek. Przy nawożeniu stosujemy się do instrukcji na opakowaniu wybranego środka, pamiętając, że przekarmione rośliny szybko zwiędną i zżółkną.
• Ze względów estetycznych, a także aby uniknąć osłabienia rośliny obrywamy przekwitłe kwiatostany. Ogławianie to ważny zabieg, nie można o nim zapomnieć.

Uzupełnianie ubytków, nowe kompozycje
• Nawet przy najlepszej pielęgnacji niektóre rośliny mogą stracić swoją żywotność, inne po prostu tracą zdolność kwitnienia. Zamieńmy je na nowe, uzupełniając donice o rośliny zakwitające w danej chwili (np. złocienie w drugiej połowie lata).
• Twórzmy całkowicie nowe kompozycje, zmiana kolorów lub roślinnych kształtów z pewnością nie ujdzie uwadze zaproszonych na taras gości.

przeczytaj także

Pierwszy nocny przymrozek to definitywny koniec sezonu dla ciepłolubnych roślin cebulowych

więcej...

Jak zadbać o rośliny wrażliwe na mróz oraz jednoroczne na rabatach mieszanych jesienią?

więcej...

Jak rozmnożyć złocienie?

więcej...

Jednoroczne i wieloletnie łubiny są bardzo łatwą w uprawie ozdobą czerwcowych ogrodów 

więcej...

Jak pielęgnować angielską rabatę mieszaną

więcej...

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Tulipan 'Mascotte'
Tulipa
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Ogrody, ktore warto zwiedzić w czasie pobytu na Mazurach więcej...

konkurs

Ogłaszamy laureatów konkursu cebulkowego NaOgrodowej więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl