Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Katarzyna Bellingham

Jak stosować płodozmian?

Jeśli chcecie zebrać ze swojego ogrodu kuchennego zdrowe i dorodne plony to koniecznie regularnie stosujcie płodozmian. Nie jest to wcale trudne, ani pracochłonne – cały sekret płodozmianu polega na tym, iż do jego wygodnego zastosowania potrzebne są 4 kwatery lub zagony warzywne ( lub 8, 12, 16 itd ). Świetnie spawdzają się rabaty wzniesione, ale każda tradycyjna działka się do tego jak najbardziej nadaje. 

Na czym polega płodozmian?

Dzięki zastosowaniu płodozmianu zmieniamy na zagonach obsadzenia poszczególnych gatunków warzyw. Jednego roku na danym zagonie rosną warzywa kapustne, a w następnym w tym miejscu sadzimy już warzywa korzeniowe – kapustne zaś wędrują na zagony po strączkowatych. Płodozmian to taka coroczna wędrówka roślin z jednej rabaty na drugą, ale oczywiście jest w tym pewien system i mądrość.

Czemu warto stosować płodozmian?

Dzięki regularnej zmianie warzyw, w glebie na danym zagonie nie mają szans zadomowić się żadne choroby, ponieważ każdego roku sadzone są w niej rośliny pochodzące z zupełnie innych rodzin. Jeśli nawet pojawi się na zagonie jakaś specyficzna dla np. fasoli choroba w tym roku, to w przyszłym nie będzie ona już zagrożeniem dla kapusty lub brukselki.

Kolejnym, bardzo istotnym faktem jest to, iż dzięki zastosowaniu płodozmianu możemy zapewnić składniki pokarmowe poszczególnym grupom warzyw w całkiem naturalny sposób. Na przykład sadząc na zagonie po warzywach strączkowych, które jak wiemy wiążą wolny azot z powietrza w brodawkach korzeniowych i akumulują go w glebie, kochające ten pierwiastek rośliny kapustne, zapeniamy im prawdziwą ucztę.

Jak stosować płodozmian?

Jeśli zaczynamy warzywnik od podstaw, to w pierwszym roku każdy zagon przygotujemy w ten sam sposób: przekopujemy glebę, dodajemy przekompostowany obornik lub kompost ogrodowy, zagęszczamy i na koniec wyrównujemy powierzchnię za pomocą grabi. Na każdym z 4 zagonów siejemy lub sadzimy warzywa w następujących grupach:

1 – Ziemniaki i warzywa wrażliwe na mrozy, czyli ziemniaki, cukinie, dynie, tykwy i pomidory, a także ogórki gruntowe i kukurydzę. Zanim jednak nadejdzie czas wysiewu/wysadzania tych wrażliwych na niskie temperatury warzyw, wiosną na zagonie można wykorzystać miejsce pod wysiew przedplonów czyli szybko rosnących sałat i rzodkiewek. Po wykopaniu ziemniaków na ich miejscu można posadzić czosnek, pory oraz cebulę.

2 – Warzywa korzeniowe czyli marchew, pietruszka, pasternak, seler, seler naciowy oraz warzywa z rodziny komosowatych takie jak burak, burak liściowy i szpinak. 

przeczytaj także

Wesoła zabawa dla małego ogrodnika

więcej...

Angielski warzywnik jest piękny i pożyteczny zarówno dla ludzi, jak i owadów

więcej...

W maju robimy syrop z sosny na przeziębienie i kaszel

więcej...

W Polsce to wciąż jeszcze warzywo egzotyczne. Czy warto bać się szparagów?

więcej...

Chmiel to roślina wymagająca specjanego nadzoru

więcej...

komentarze

Klajka

 

2014-04-09

g 21:52:12

Kasiu, a gdzie sadzić np. szczaw, karczochy i inne takie nietypowe? Może zastosować jako obwódki? :)

KasiaB

 

2014-01-24

g 20:28:25

Hej Moniko! Rozsadę bobu możesz robić już w marcu. Poczytaj sobie o tym więcej w artykule tutaj: http://www.naogrodowej.pl/artykul,Zaprosmy_bob_do_warzywnika,191 pozawiam ciepło, Kasia

monikaogrod

 

2014-01-20

g 12:17:49

Witam serdecznie Bardzo ciekawy artykuł. W tym roku będzie mi pomocny w warzywniku :) Chciałabym zapytać o uprawę bobu, a mianowicie kiedy wysiać go na parapet? Już mnie kręci na planowanie i przeglądanie nasionek :)

KasiaB

 

2013-03-09

g 20:40:42

Najlepiej podzielić cały warzywnik na równe części - w zależności czy się używa płodozmianu na 3, 4 lub 5 zagony. Jeśli na zagonie przeznaczonym na kapustne jest zbyt mało roślin, to można je dopełnić warzywami, które nadają się wszędzie np. jednoroczne zioła typu bazylia czy pietruszka, wszelkie sałaty i oczywiście rukola, która jest z kapustnych. Można też dorzucić rządek lub dwa kopru i klika rzędów nasturcji.

Janka

 

2013-03-06

g 20:18:25

ja mam chyba dziwne, pytanie... a co zrobić jeśli się ma mało zagonków z kapustnymi ??

dbp

 

2013-01-17

g 12:39:11

Dziękuję Kasiu ! Również pozdrawiamy! :)))

KasiaB

 

2013-01-17

g 12:10:51

Wydaje mi się, że ta kapucha z prawej (obok jarmuża) to kapusta włoska (savoy cabbage) odmiana na przykład Vertus, a w lewo następna to może być nawet Pac Choi albo jakas inna chińska (nie widać, żeby miała zamiar zawiązać główkę kapuścianą). Życzę Wam szaleństwa białego na lodowisku - super! Pozdrawiam!

dbp

 

2013-01-16

g 22:04:01

Kasiu, a te piękne kapuściory na głównym zdjęciu - pamiętasz, co to jest? Te rosnące w dwóch rzędach jasno i ciemnozielone. My mamy też trochę śniegu i zrobiliśmy lodowisko, więc śmigamy na łyżwach ;))) Wreszcie prawdziwa zima! :)

KasiaB

 

2013-01-16

g 09:52:18

Ja też zawsze chciałam prowadzić taki dziennik ogrodnika - z pogodą opadami, uwagami co i jak rośnie, kiedy co wysiewam - i jakoś nie mam potem czasu jak na wiosnę zaczyna się szaleństwo. Szkoda. Ale taki artykuł o alleopatii jest już w planach. Może za tydzień. Jak mnie śnieg nie zasypie na amen! Ale pięknie to jest, no i roślinki sobie spokojnie zimują pod pierzynką ...

Gabriela

 

2013-01-15

g 23:09:04

To ja jeszcze poproszę o artykuł o alleopatii, czyli o wpływie na siebie rosnących w sąsiedztwie roślin, szczegółnie warzyw, czyli marchewka koło cebuli, pomidor nie koło ogórka, itd. Razem z regułami płodozmianu, pozwala to na planowanie warzywnika w kolejnych latach. No i mus zacząć prowadzić taki warzywny pamiętnik:).

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Powojnik 'Hania'
Clematis
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Jest to bez wątpienia największy i najbardziej znany ogród we Florencji. więcej...

konkurs

Do wygrania zestawy cebulek do wiosenego sadzenia więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl