Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

my-cottage-life-bubisa.blogspot.com

Budki lęgowe dla ptaków

Iza z bloga MOJE ŻYCIE NA WSI i jej rodzina są nierozerwalnie związani z przyrodą – starają się, w miarę możliwości, żyć w zgodzie z naturą - całą zimę dokarmiają ptaki, a teraz nadszedł czas, aby zapewnili im miejsce do założenia lęgów.

Na przedwiośniu należy oczyścić stare budki lęgowe z resztek zeszłorocznych gniazd. Pozostawienie ich na następny sezon jest błędem! W ptasich gniazdach jest sporo pasożytów, a usuwając resztki starych gniazd pozbywamy się również tych niechcianych lokatorów.

Jak czyściliśmy budki lęgowe ...

Pamiętam zabawna historyjkę związaną właśnie z czyszczeniem budek. Pewnej wiosny wreszcie udało mi się namówić mojego męża by pomógł mi w przygotowaniu budek. Chodziliśmy z drabiną od drzewa do drzewa i po kolei czyściliśmy ptasie domki. Niektóre trzeba było zdejmować by usunąć gniazdo, do innych wystarczyło włożyć rękę i wygarnąć resztki. Gdy podeszliśmy właśnie do takiego domku, którego zdejmować nie trzeba Olaf dzielnie wszedł na drabinę i włożył rękę do budki - nagle z krzykiem prawie zleciał z drabiny odrzucając przy tym małe kudłate coś, co wystraszone umknęło w krzaki! Okazało się, że jedna z naszych budek została zamieszkana przez orzesznicę czyli gatunek niewielkiego, rudego gryzonia z rodziny popielicowatych mieszkającego w lasach. Orzesznica żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. W Polsce podlega ścisłej ochronie. Długo się potem śmialiśmy ... dobrze, że malec zleciał na grubą warstwę liści.

Budki lęgowe second-hand ...

Nasze domki lęgowe pochodzą przeważnie z lasu. Kocham las i często w lesie bywam. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile takich budek można znaleźć w lesie. Bez obawy- nie zdejmuję ich z drzew! Ale po prostu wkurza mnie ludzka bezmyślność - najpierw leśnicy wieszają budki na drzewach, by za rok czy dwa owe drzewa wyciąć, a budki zostawić. Według mnie jest to marnotrawstwo.  Dlatego bardzo często z wyprawy do lasu wracam z budka lęgową. Jedna przyjechała nawet z Międzyzdrojów! W domu je naprawiam, bo często są uszkodzone i wieszam w naszym lasku lub gdzieś w pobliżu.

 

 Budka lęgowa na drzewie.

 

Wolne M1 ...

Czasem budka musi powisieć sezon pusta, ale ptaki w końcu się przekonują i zakładają w niej gniazdo. Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić własnoręcznie taki domek lęgowy dla ptaków to podaje link do strony, na której można  znaleźć przykładowe wymiary budek w zależności od tego jakie ptaszki chcemy do siebie zaprosić http://www.pwg.otop.org.pl/chronic1.php

przeczytaj także

Sprawdź, kto wygrał w konkursie!

więcej...

Drzewa i krzewy, których owoce są chętnie zjadane przez ptaki

więcej...

Jadalne obsadzenia balkonów i tarasów

więcej...

Mieszkając wśród natury pomóżmy jej spokojnie istnieć

więcej...

Ornitolog opowiada o zimowym dokarmianiu ptaków 

więcej...

komentarze

malavida

 

2016-02-24

g 21:43:02

W jaki sposób mocować budki, aby nie uszkodzić przy tym drzew?

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Szachownica cesarska Rubra Maxima
Fritillaria imperialis
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Jest to bez wątpienia największy i najbardziej znany ogród we Florencji. więcej...

konkurs

Do wygrania zestawy cebulek do wiosenego sadzenia więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl