Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Twój Ogrodnik

Katarzyna Bellingham

Bodziszek - bylina doskonała

W ogrodach można spotkać ponad 200 przeróżnych gatunków bodziszka. Jest to łatwa w uprawie i bardzo lubiana przez ogrodników bylina, którą najczęściej obsadza się swobodne rabaty mieszane o naturalnym wyglądzie. Ze względu na kolorystykę kwiatów bodziszki chętnie są sadzone w ogrodach romantycznych oraz wiejskich. Odpowiednio pielęgnowane będą kwitły od maja do pierwszych przymrozków.

 

Bodziszki na rabacie. Fot. K Bellingham

 

Uprawa bodziszków w pigułce:

Bodziszki tolerują prawie każdą glebę. Nie lubią miejsc podmokłych, ale mogą znieść dosyć ubogie podłoże. W zależności od gatunku mogą rosnąć w słońcu, częściowym lub całkowitym zacienieniu. Odznaczają się dużą odpornością na szkodniki oraz choroby grzybowe, łatwo można je rozmnożyć za pomocą nasion lub podziału bryły korzeniowej. Aby przedłużyć okres kwitnienia, bodziszki na początku lata warto przyciąć do wysokości 15 cm nad ziemią - rośliny wkrótce pokryją się młodymi liśćmi oraz nowymi kwiatami. Takie cięcie szczególnie polecane jest przy wybujałych gatunkach.  

Najciekawsze gatunki :

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) dorasta zaledwie do 20cm wysokości, a więc jest świetnym kandydatem do ogrodów skalnych oraz nasadzeń w ogrodach żwirowych. Można go również uprawiać w donicach. Kwitnie od maja do października.

przeczytaj także

Kochająca słońce jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jest łatwą w utrzymaniu byliną

więcej...

Czemu warto jest sadzić trawy ozdobne w każdym ogrodzie czy donicy

więcej...

Zapraszamy do czytania naszego e-magazynu Na Ogrodowej - Sierpień/Wrzesień 2013

więcej...

Letnia wystawa w angielskim hrabstwie Cheshire odbywa się każdego roku

więcej...

Dzielżan - bylina na duże, jesienne rabaty

więcej...

komentarze

masia

 

2013-10-06

g 22:14:35

Dołączam się do tych lubiących bodziszki -moje posadzone w ekstremalnym miejscu gdzie temp. w lecie sięga 45-50 *c -dają radę-i kwitną obłędnie.

Vertue

 

2013-09-12

g 18:23:22

Na wilgotne miejsca można spróbować bodziszka błotnego (G. palustre), nasz rodzimy gatunek, tworzący zbiorowiska z wiązówka błotną na terenach wilgotnych, wręcz podmokłych. Bardzo ładny. :)

KasiaB

 

2013-02-17

g 16:03:52

Bodziszków jest tak strasznie dużo, że pewno jakieś lubią i mohkre stanowiska. Ciekawa jestem co to za bodziszki i w jakij wodzie stały? Czy to było bagno?

Doranmaa

 

2013-02-15

g 22:07:27

Chcę się odnieść do zdania, że bodziszki nie lubią miejsc podmokłych - moje przeżyły dwa lata stania w wodzie i czują się świetnie :)

KasiaB

 

2013-02-06

g 11:38:04

Ja jestem totalnym fanem bodziszków. Były to pierwsze byliny, które całkowicie zawróciły mi w głowie i zawsze są podstawą wszystkich projektowanych przeze mnie ogrodów. Uwielbiam te ciemne kwiatki bodziszków żałobnych i delikatne bodziszki łąkowe. Nie wyobrażam sobie rabat bez bodziszków Endressa. Pozdrawiam!!!

maszka

 

2013-02-05

g 18:01:26

To prawda, bodziszki są wspaniałymi ,łatwymi w uprawie roślinami. Oprócz uroczego kwiecie mają też bardzo ciekawe i często ozdobne ulistnienie. Lubię je bardzo .

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Piwonia chińska 'Alexander Fleming'
Paeonia lactiflora
więcej...

wydarzenia »

Od 11 do 20 listopada 2016 Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę storczyków  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Dlaczego warto pojechać na Islandię więcej...

konkurs

Pochwal się swoim warzywnikiem i wygraj niezwykłe sadzonki pomidorów więcej...


© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl